Skocz do zawartości

Sprawa pewnego wniosku o nadanie krzyża-IX'39


SLAW 100

Rekomendowane odpowiedzi

Przyznam, że to interesująca sprawa. Ja również nie słyszałem o tym, by Polacy rozstrzeliwali Niemców (bo podejrzani o to byli - swego czasu był na forum post o tym, jak to Stephen Ambrose przytoczył relację amerykańskiego kapitana, jakoby Polacy wystrzelali pod Falaise parę setek jeńców). Czy znasz personalia tego oficera przedstawionego do Złotego Krzyża Zasługi z Mieczami? Jeśli tak, to może da się sprawdzić jakie stanowisko zajmował w 14 PAL-u oraz w jaki sposób mogło dojść do sytuacji nasuwającej podejrzenie go o rozstrzelanie jeńców niemieckich.
Z kronikarskiego obowiązku dodam, że 14 PAL wchodził we wrześniu 1939 r. w skład 14 Dywizji Piechoty (Armia Poznań"). 14 DP została rozbita 17 i 18 września na przeprawach przez dolną Bzurę. Dowódca tej dywizji - generał brygady Franciszek Wład - poległ (był jednym z pięciu polskich generałów poległych na Polu Chwały we wrześniu 39').

Pozdrawiam
Leuthen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co ze w 39 i potem Nasi nie rozwalali niemców.szkopom wystarczył byle powód aby Naszych rozwalać. Przykładem niech bedzie choćby rozwałka polskich jeńców z oddziałów stacjonujących przed wojną w Bydgoszczy a wziętych nad Bzurą i potem w Warszawie. Tak ze we wniosku jest napisane zgodnie z prawdąBYŁ PODEJRZANY". A to szkopom wystarczało. Jak taki człowiek był traktowany? To już tylko On wie.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam nie wierzę że nie zdażyła się jakaś rozwałka na jeńcach niemieckich przez Polaków. Ludzie to wojna była a wojna budzi najgorsze oblicza człowieka. Ale jak do tej pory nikt niczego nikomu nie udowodnił więc obowiązuje zasada domniemanej niewinności. A w tym przypadku powiem tylko tyle że Niemcy mogli wtedy podejrzewać wszystkich o wszystko. A jeśli mieli by jakieś najdrobniejsze dowody winy tego oficera to by od razu w czapkę dostał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - byl podejrzany ale na pewno Niemcy mu tego nie udowodnili. Oficerowie, ktorym zarzucano takie czyny byli poddawani sledztwu i sadzeni a wyrok mogl byc tylko jeden - smierc. Zdarzaly sie tez wypadki uniewinniania polskich oficerow przez niemieckie sady tak wiec sadze, ze Niemcy po prostu na tego oficera 14 PAL nic nie mieli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo jeńcy" może być różnie interpretowane.
Być może chodzi o dywersanŧów tzw. Piątą Kolumnę.
Złapani, byli doraźnie na miejscu sądzeni i przeważnie
rozstrzeliwani. Niemcy po zakończeniu kampanii 39
szukali tych podoficerów i oficerów, którzy zasiadali
w sądach polowych. Wyłuskiwali" ich między innymi w
oflagach i stalagach. Niektórych rzeczywiście uniewinnili.
Na forum był adres: www.republika.pl.mjrsiarkiewicz
Bardzo interesujące pamiętniki z obozu Murnau.
W rozdziale: ucieczki - jest właśnie mowa o tym problemie,
który stał się powodem do ucieczek.
Wniosek o odznaczenie w II Korpusie z tą uwagą dotyczy
prawdopodobnie czasów obozowych.
Pozdrowienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mogę cos przbliżyc w tej srawie . mój dziadek walczył w 14 Pal II baterii w stopniu plutonowego opwiadał mi że w czasie Bitwy o Bzure w miejscowości /nie pamiętam nazwy / zostali ostrzelani w nocy przez baterie niemiecka z duża precyzją. Mój dziadek został wysłany przez dowódcę na zwiad.
W wiosce nie były zadnych mieszkańców natomiast w jednym z przeszukiwanych domów złapali kobietę która nie potrafiła powiedzieć dlaczego nie opuściła wioski. Przeszukali dom I znależli radiostację mundur i spadochron.
zaprowadzili ją do dowódcy/ który ją przesłuchał była bardzo pewna siebie i chciała nic mówić oprócz stopnia wojskowego.Dowódca ją rostrzelał. Artyleria niemiecka przestała strzelać.Dziadek dostał sie do niewoli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie