Skocz do zawartości

otton1

Użytkownik forum
  • Zawartość

    704
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Ostatnia wygrana otton1 w dniu 21 Wrzesień 2021

Użytkownicy przyznają otton1 punkty reputacji!

1 obserwujący

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

otton1's Achievements

12

Reputacja

  1. Pułkownik Marian Januszajtis, vice-dyrektor Komisji Wojskowej utworzonej przez rząd premiera J.Steczkowskiego w kwietniu 1918.
  2. Oficerowie 1.Pułku Ułanów, Bobrujsk 1918.
  3. Oczywiście, to porucznik pilot Stanisław Bogusz, doświadczony lotnik od połowy 1917 roku latający w czasie I-ej Wojny Światowej w k.u.k.LFT czyli lotnictwie austro-węgierskim na froncie włoskim. Służył we Fliegerkompanie 48/D (Flik 48/D) i Fliegerkompanie 9/J (Flik 9/J). Od końca 1918 roku w lotnictwie polskim. Wzorem wielu byłych lotników austro-węgierskich na mundurze nosił Feldpiloten Abzeichen czyli austro-węgierską odznakę pilota bojowego (w czerwonym kółku).
  4. Jeżeli to jesień 1920 to skąd na zdjęciu Salmson? Te samoloty zostały wycofane z użytkowania do lipca 1920. A może to jednak SPAD VIIC1?
  5. Raczej nie jest to samolot z 14.EW - eskadra o takim numerze zawsze była wywiadowczą i nie używała maszyn myśliwskich. Jedyną eskadrą, która używała tak Salmsonów jak i SPAD-ów była eskadra o numerze "18". Najpierw jako 18.Eskadra Wywiadowcza powstała z 580.Eskadry Salmsonówa potem jako 18.Eskadra Myśliwska powstała po połączeniu z 19.Eskadrą myśliwską. Jednak najprawdopodobniej jest to SPAD z 19.Eskadry Myśliwskiej (dawna francuska Spa.162) a fotografia została zrobiona jesienią 1919 roku na lotnisku Mokotowskim w Warszawie. O czasie wykonania fotografii świadczy fakt statecznika pionowego Bregueta jeszcze z francuskimi barwami. Jest to maszyna z Bre.39 lub Bre.59. Przejmowanie (i przemalowywanie) maszyn z tych eskadr przez polskie lotnictwo miało miejsce jesienią 1919 roku na lotnisku mokotowskim. SPAD-ów ze Spa.162 również. To, że zdjęcie wykonane zostało na lotnisku Mokotowskim świadczą charakterystyczne domy czynszowe wzdłuż ulicy Polnej widoczne między płatami SPAD-a.
  6. Z allegro; żołnierze Polskiej Siły Zbrojnej. Łódź 1917.
  7. Oficerowie Polskiej Siły Zbrojnej towarzyszą członkom Rady Regencyjnej.
  8. Jeżeli mówimy o początkach Wojska Polskiego nie możemy pominąc i tej formacji. Według Wikipedii: "Polska Siła Zbrojna (niem. Polnische Wehrmacht) – siły zbrojne Królestwa Polskiego aktu 5 listopada w okresie od 10 kwietnia 1917 r... ......do 13 października 1918 r., kiedy zaprzysiężono Wojsko Polskie na wierność Radzie Regencyjnej. Polska Siła Zbrojna, pomimo niewielkiej liczebności, odegrała istotną rolę w przygotowaniu kadr Wojska Polskiego. O znaczeniu tej formacji decydował fakt, że posiadała zalążki wszystkich rodzajów broni, a także opracowane regulaminy oraz materiał kadrowy. Po przeprowadzeniu mobilizacji, tworzone Wojsko Polskie było w stanie wystawić z dawnych oddziałów PSZ kilka wielkich jednostek. Żołnierze tej formacji odegrali też istotną rolę przy rozbrajaniu oddziałów niemieckich w Warszawie w listopadzie 1918 r." Oficer Polskiej Siły Zbrojnej. Zamość, jesień 1918.
  9. Kapelani I-go Korpusu Wojska Polskiego. Maj 1918.
  10. Rotmistrz Plisowski i jego ułani w Bobrujsku.
  11. Maksymilian Łebkowski (może brat rtm.Mieczysława Łebkowskiego), podporucznik pułku ułanów krechowieckich. Poległ w lutym 1918 roku w Mińszczyżnie. Miał 25 lat.
  12. Stanisław Bouffał, podrotmistrz 3.Pułku Ułanów. Poległ w koncu stycznia 1918 roku pod Rohaczewem w walce z bandami bolszewickimi. Miał 23 lata.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie