Skocz do zawartości

rikardo71

Użytkownik forum
  • Zawartość

    57
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez rikardo71

  1. Wydaje mi się, że oba zdjęcia nie zostały zrobione w tym samym okresie i otoczeniu. Jedno jest z okresu zajęcia Zaolzia drugie chyba z jakiś zawodów, gdyż na stole stoi puchar. Beretu nie brałem pod uwagę lecz profil i mimikę twarzy. Na policzkach występuje charakterystyczne wklęśniecie. Ponadto na zdjęciu ze stołem major ma chyba na prawym oku monolk. Dokładnie tego nie widać ale mjr Skibiński używał takiego przyrządu optycznego i według mnie to on stoi na tym zdjęciu.
  2. Na zdjęciu grupy oficerów stojących wokół stołu mjr Franciszek SKIBIŃSKI stoi jako pierwszy z lewej strony.
  3. ORP Piorun, ORP Błyskawica i ORP Garland
  4. Drugi z pozostawionych do obrony Polskiego wybrzeża ORP Gryf.
  5. ORP Wicher w kolorze oraz jego wrak po zatopieniu w porcie Helskim.
  6. Podczas służby u boku Królewskiej Marynarki Wojennej.
  7. ORP Burza i ORP Wicher w kolorze.
  8. ORP Grom w fiordzie norweskim
  9. Wicher i Burza w różnych ujęciach.
  10. Zrabowana podczas dewastacji cmentarza płyta z grobu Pięciu Nieznanych z Persenkówki znajduje się na Ukraińskim miejscu pochówku.
  11. Kilka zdjęć ORP Błyskawica z okresu służby podczas II wojny światowej.
  12. ORP Grom podczas prób stoczniowych oraz z Błyskawicą w Anglii.
  13. Bardzo ładne kolorowane zdjęcie kanonierki.
  14. Skoro wątek trałowców się rozwinął to znalezione w internecie kolorowane zdjęcia tych jednostek przez Mateusza Prociaka. Na ostatnim zdjęciu Mewa jako dozorowiec w latach powojennych.
  15. Historyczne zdjęcie ukazujące zatynkowany napis w języku angielskim na który nie wyrażała zgody strona Ukraińska. Napis ten został odkryty w ciągu jednej nocy przed wizytą przedstawicieli amerykańskich razem z Polska delegacją.
  16. Załoga ORP Żbik w kolorze.
  17. Z internetu kolorowane fotografie ORP Żbik. Szacunek dla autora koloryzacji.
  18. Na powyższym zdjęciu jest działo szturmowe Stug III przypuszczalnie wersja C gdzie te walki były tak montowane. W czołgach panzer III nie spotkałem się z takim montażem tych elementów.
  19. Z internetu autor Torpedy w celu" - komandor Bolesław Romanowski
  20. Wg wspomnień kmdr. Pławskiego testowali boje ratowniczą opracowana przez inżyniera Kłopotowskiego. Kmdr. Pławski otrzymał rozkaz przetestowania wynalazku. Próby odbyły się na ORP Ryś jedna podczas pływania na powierzchni druga w zanurzeniu.
  21. Cas na Szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej - komandor Jerzy Świrski.
  22. Z okrętów podwodnych to jedynie Bolesław Romanowski, Borys Karnicki i Andrzej Kłopotowski pozostawili obszerniejsze wspomnienia ale tam okres przedwojenny sporadycznie przeplata się z działaniami wojennymi. Np w Torpeda w celu dowiadujemy się, że Ryś był gorzej wykonany niż Wilk i Żbik, gdzie Wilk też już wymagał generalnego remontu po 10 latach eksploatacji. Jedyne wspomnienia marynarza jakie przeczytałem to Granatowa załoga" Wincentego Cygana, który służył na Błyskawicy i Dragonie. Jest to ciekawa relacja zwykłego marynarza ukazująca poszczególne zdarzenia widziane z pozycji braci marynarskiej, która ma inne problemy niż kadra oficerska. Ponadto Finna wydała Rycerze małej floty cz 1, gdzie są zebrane indywidualne wspomnienia pisane przez marynarzy do Naszych Sygnałów". Mam tę pozycje ale jeszcze jej nie przeczytałem. Na pewno jest tam relacja z Jastrzębia.
  23. Z internetu załoga Orła podczas wigilii w okresie budowy okrętu w Holandii. Za stołem siedzą od lewej z-ca d-cy kpt. Józef Chodakowski, d-ca kmdr ppor. Henryk Kłoczkowski, kpt Niemirski, oficer broni podwodnej por. Andrzej Piasecki i bosman Kotecki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie