Jump to content

Korabkow

Forum members
 • Posts

  795
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Korabkow

 1. Obiekt należy do PKP, decyzję wydał konserwator wojewódzki, sprawdź sobie komu podlegają te instytucje a potem zabieraj głos.
 2. Co do odznaczenia to może być: https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Świętego_Włodzimierza#/media/Plik:Kruis_van_de_Orde_van_Sint-Vladimir_met_zwaarden_en_strik.jpg
 3. Ten typ broni palnej nazywa się Moukhala i pochodzi z Maroka, ale rozprzestrzenił się na całą północną afrykę. https://pl.pinterest.com/pin/7881368081693386/
 4. Pasy z II wojny nie miały karabińczyków.
 5. Czy mi się zdaje, że przy zewnętrznym rancie widać kolor żółtawy jakby mosiądz? dziwne to. Motyw rytowanej dekoracji to środkowe wybrzuszenie lustra jest charakterystyczne dla pater renesansowych, ale te były z reguły dużej średnicy. Jak wygląda od spodu?
 6. Na dole pośrodku ołowiany żołnierzyk bez nóg i podstawy, po lewej blaszka z herbem Rostoku brakuje szpilki, po prawej górne okucie szklanej butelki na oliwę z zestawu stołowego obiadowego.
 7. Tłumaczenie końca opisu pięknego zestawu ,który pokazał Bert: i stali do ostrzenia.
 8. To jest fragment mapy basenu morza Bałtyckiego, przedstawia Bałtyk z przyległym wybrzeżem lądu są zaznaczone latarnie morskie z ich zasięgiem podane są też głębokości morza.Więc jest to mapa morska,niestety tylko mały fragment dużej całości . Wydana w okresie międzywojennym na co wskazuje zaznaczona granica Wolnego Miasta Gdańska i nazwa Zatoki Puckiej podana w języku polskim.
 9. To na głowicy wygląda mi na guzik, lew zbyt wypukły jak na monetę.
 10. Pelangator:przyrząd nawigacyjny służący do wyznaczania namiarów, składający się z celownika optycznego zamontowanego na kompasie
 11. Ewidentny krzyżyk dekoracyjny od stroju ludowego, Karpaty Wschodnie.
 12. Przypomniał mi się taki dowcip z młodości: Koncertu nie budiet patomu czto Miszka, Griszka i Paton podpiździli patefon. P.s. przepraszam za dosadne słowo.
 13. Podejrzewam, że ten bagnet to zdobycz z I wojny żołnierza bułgarskiego albo tureckiego, który później zrobił z niego puginał dodając ozdobną blachę na rękojeść.
 14. Miałem nie pisać, ale niech tam. Jest to bagnet Rumunii model 1879 do karabinu Martini Peabody.Bagnety te były produkowane w Niemczech w firmie Alex Coppel Solingen i w Austrii w Firmie Steyr, w tym ostatnim przypadku nie znaczy, że jest to bagnet austriacki.
 15. https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-fahrraeder/50-jahre-bauer/k0c217
 16. Grawerunek jest wykonany rylcem grawerskim tzw. chwiejakiem , często używanym do dekoracji i napisów na przedmiotach pamiątkach wojskowych.
 17. Zdjęcie 2- akselbanty, sznury naramienne wyglądają jak te dla Żandarmerii Polowej, chociaż przy tzw. gwizdku metalowej końcówce brak ozdobnego elementu z orłem ale może to wynikać z tego, że trwała jeszcze wojna z bolszewikami a w tym czasie były problemy z zaopatrzeniem. Patka na kołnierzu żandarma była pąsowa z żółtą wypustką i ta na lewym zdjęciu na taką wygląda.
 18. Przez całe lata komuny, w której przyszło mi żyć ten napis tak odczytywaliśmi: cep,cepa,cepem pogania.
 19. Zgadza się tylko nie ma to nic wspólnego z rzeczonym nieśmiertelnikiem.
 20. 7 Pułk huzarów /1 Reński/ nie stacjonował w Poznaniu lecz w Bonn, nosił imię Króla Wilhelma I jako tytularnego szefa.Natomiast w Poznaniu do roku 1901 stacjonował 2 Leib-Husaren Regiment - 2 przyboczny pułk huzarów-wraz z 1 Leib -Husaren /oba pułki stacjonowały w Gdańsku nr 2 od 1901 roku/ były pułkami przybocznymi /osobistymi/ króla Prus a potem cesarza Niemiec.Czyli ten nieśmiertelnik nie ma nic wspólnego z Poznaniem.
 21. Niemieckie siodło wojskowe używane zarówno w I wojnie jak i w II. Nosi ślady nie fachowych napraw.
 22. bert.F zobacz na godzinę mojego wpisu, nie sprawdziłem co napisałem, oczywiście jest mowa o S84/98 aA. Co do producentów głowni gdańskich bagnetów-wszystkie moje egzemplarze mają oznaczenie producenta głowni Weyersberg Kirschbaum & co lub cie, bagnetów gdańskich z głowniami tej wytwórni widziałem kilkanaście, producenta Alex Coppel nie widziałem- nie twierdzę, że takich nie było, przy okazji czy możesz podać źródło tej informacji? Natomiast oznaczenie WKC jako skrót wytwórni, o której jest mowa wcześniej bite na bagnetach to późniejsza historia, podawanie jej w konekście wzoru 71/84 u nieznającego tematu może spowodować, że pomyśli,że jest to inny producent. P.s. W tomie V Franz na temat tego wzoru poświęcił 282 strony, nie mam teraz czasu na dokładne studiowanie całości.
 23. Odnośnie bagnetów z wybitym na progu głowni oznaczeniem Kgl. Gewehrfabrik. Rudiger Franz -Preusisch-deutsche Seitengewehre 1807-1945 tom V w dziale o bagnecie wz.71/84 na stronie 149 napisał, że gdańska fabryka dokonywała końcowego montażu bagnetów tego wzoru używając głowni produkcji fabryki Weyersberg & Kirschbaum w Solingen. Do karabinu Mauser wz 98 stosowano początkowo bagnet wz.98 a A do produkcji ,którego użyto głowni od bagnetu wz 71/84 ,więc w tym wzorze spotyka się też głownie z cechą fabryki gdańskiej.Niestety w wyżej wymienionym opracowaniu w dalszych tomach miały się znależć opisy tego wzoru lecz się nie ukazały /z moich informacji autor zmarł/ dlatego nie ma pewności czy wz.98 aA również był montowany w gdańskiej fabryce. P.s. W moich zbiorach mam 4 bagnety z biciem gdańskiej fabryki.
×
×
 • Create New...

Important Information