Skocz do zawartości
  • 0

łuska od hałbicy


mruk999

Pytanie

witam
jest to łuska od hałbicy 200mm wz.14-19P sygnowana polskim orłem tyle udało mi się ustalić ,natomiast nie mogę ustalić co oznaczają 3P 33N wybite na obok orła i na kołnierzu 13/16 wz.16-6-31Zg poniżej ZP29-34 Łuska była niewystrzelona w takiej sytuacji czy zapalnik jest bezpieczny ZP5 34 zamieszczam kilka fotek znaleziska
prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Spłonka wygląda na zbitą.Skąd przypuszczenie ,że nie była wystrzelona.Poza tym o jakim zapalniku mowa?Nie była to amunicja typu scalonego a w łusce jest spłonka .Jeśli chodzi o proch czarny to składniki były tak drobno mielone,że gołym okiem ich nie rozróżnisz.
pozdr efes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
jest to łuska od hałbicy 200mm wz.14-19P sygnowana polskim orłem tyle udało mi się ustalić ,natomiast nie mogę ustalić co oznaczają 3P 33N wybite na obok orła i na kołnierzu 13/16 wz.16-6-31Zg poniżej ZP29-34 Łuska była niewystrzelona w takiej sytuacji czy zapalnik jest bezpieczny ZP5 34 zamieszczam kilka fotek znaleziska
prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
na dnie łuski: 3 P 33 N to:
trzecia (3) partia (P) z 1933 roku, producent mosiądzu Norblin Sp. Akc.
orzełek oznacza producenta łuski - Państwowa Fabryka Amunicji Nr 1. Skarżysko
na tułowiu dane dtyczące ładunku prochowego (najprawdopodobniej):
1 wiersz - rodzaj prochu (13/16) i wzór (rok opracowania) - 1916, szósta (6) partia z 1931 roku, produkcji Fabryki Prochów i Materiałów Kruszących Zagożdżon (Zg lub Z)
2 wiersz - zakład dokonujący elaboracji (ZP -?, nie znam), 29 partia z 1934 roku
pozdrawiam - jerzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie