Skocz do zawartości

Czarny nowotko?


Rekomendowane odpowiedzi

Cze!
Znalazłem obok siebie kilka monetek z komuny m.inn. dwie 20zł . Jedna z nich - 20zł z 1976 jest z jakiegoś innego metalu. Reszta monetek była zupełnie jasna ( włącznie z tym drugą 20zł ). Czy to prawda, że taki odmieniec" osiąga czasami niezłe ceny ( nooo ale bez przesady... )
Będe wdzięczny za informację.
Pozdrowienia!
Nie jest to patyna! A na metalach się nie znam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nic specjalnego, to zadna unikatowa seria jak sadzi kolega:) wiec cena tez bedzie bez przesady... :))) moneta ma taki kolor, bo metal od lezenia w ziemi pokrył się taką patyną, kolor" zalezy od rodzaju metalu, czasu leżenia i
kwaśności gleby ale nie trudno go wytworzyc rowniez metodą domową
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciepła woda,troche soli i kawałek foli aluminiowej wrzuć/wlej to wszystko do pojemnika jakiegoś, dorzuć monete i bedzie taka jak powinna tylko co jakiś czas przecieraj monetkę w palcach przy użyciu mydła i bierzącej wody

pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trafiłem klepaka - myślę coś jak miedź, ale nie całkiem -pokiereszowany, widać długo w obiegu, jakiś zarys głowy, myślę jakiś prusak XVIII/XIX w. (wyobraźnia w takich momentach pracuje), pakuję do kieszeni- zobaczę w domu przy czyszczeniu...
c.d.n.

pzdr woyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to masz ładne trafienie,chodź jak to miedź to liczyłbym bardziej na XVIII bądź XIXw.Jednakże ładnie zachowane monetki z miedzi trafiaja sie bardzo rzadko. Przypuszczalnie twój fant to boratynka Kazika lub jakas polsko-rosyjka moneta drobna(grosze,dienieżki itp)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie