Skocz do zawartości

Pińska Flotyla Rzeczna


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poszukuje materiałów tyczących Pińskiej Flotylii Rzecznej. Pińsk obecnie na Białorusi przed wojna polski. Hmm.. znalazłem ostatnio zdjęcia dziadka w 1939 był zołnierzem tejze formacji, po 17 wrzesnia wiadomo co sie stało ... z opowiadań dziadka pamietam tylko, że dostali rozkaz zatopienia sprzetu i ewakułacje na zachód...
Wiem, że częsć jednostki dotarła aż pod Kock (miedzy innymi mój dziadek).
za wszelkie informacje z góry dziękuje
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki sliczne panowie.
Mam jeszcze pare pytań:
1. czy ktoś z penetratorów wrzesniowych" natrafił kiedys na jakiś ślad świadczacy rozbrojeniu zołnierzy Pińskiej flotylii ( niesmiertelniki, oznaczenia tejze jednostki)?

2. Ciekawy jestem na jakim terenie nastapiło rozbrojenie, okolice Kocka?

Re: Niestety kiedy zaczął mnie interesować temat przygody dziadka" dziadek popadł w chorobe luki pamięci(starość); do końca swych dni pamiętał alfabet morsa (był telegrafistą), a pływał na jakims kutrze patrolujacym.Szkoa, że odszedł miałem jeszcze tyle pytań.....
jeszcze raz dzieki za namiar na źródełka
pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którejś z książek Kapuścińskiego (niestety nie pamiętam której, bo dawno czytałem) jest taki fragment o wrześniu '39. Kapuściński pochodzi z tamtych terenów, bodajże z Pińska, i patrzył na te wydarzenia oczami dziecka. Jest taki fragment, w którym wspomina, że po wkroczeniu do miasta i zabiciu marynarzy pińskiej flotylli rzecznej Sowieci częstowali cukierkami dzieci czy bawili się z nimi (może coś pokręciłem). W każdym razie pada zdanie, że marynarze zostali zabici.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ,chodzi o sprawe atalionu" kpt.mar.Bronisława Bończka który został rozbrojony przez sowietów we wsi Piaski lub Mokrany(?) (razem z oddziałem KOP) i według relacji świadków roztrzelano 43 marynarzy.
poz slaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta książka Kapuścińskiego to Imperium".

Filary mostu, łączącego Pińsk z resztą świata" stoją do dzisiaj, obok nich - dwa drugowojenne rosyjskie schrony na 2 ckm każdy. O ile dobrze pamiętam, z zabudowań portu wojennego ocalał hangar dla wodnosamolotów. W porcie stoją jednostki pływające białoruskiej straży pogranicznej, zaś dawne koszary 84. pułku Strzelców Poleskich nadal zajmuje wojsko. Nie byłem na południowym brzegu Piny, ale na współczesnych mapach nadal widać wyspę z przedwojennymi magazynami amunicyjnymi - ciekawe, czy jeszcze są używane :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foty przedwojennego Pińska mam w posiadaniu:
1. rzeczny targ na Pinie
2. Kościół w Pińsku
a reszta to zdjecia dziadka w mundurze portretowe i jedno wielkie ( a4)grupowe zdjęcie wszystkich marynarzy (1938/39)
pozdrawiam nr44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLAW 100 - mam fotki, ale niekoniecznie militarne. Bardziej, że tak powiem, ogólnozabytkowe. Koszar obsadzonych wojskiem raczej nie fotografowałem, ale zrobiłem np. fotkę schronu radzieckiego spod mostu.

Natomiast współczesne zdjęcie hangaru dla wodnosamolotów (robione od strony rzeki, a więc chyba z łodzi) i krótką notkę historyczną zamieścił swego czasu nieistniejący już miesięcznik Lotnictwo-Aviation International". Ale musiałbym pogrzebać w rocznikach, bo numeru w tej chwili nie pamiętam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - no i mam nieco przedwojennych widokówek miasta - choć głównie ściągniętych z Allegro :-P

Poza tym mam jeszcze przedwojenny widok pińskich koszar 84. pułku w Budownictwie Wojskowym" z 1935, a także ogólny tekst o pińskim garnizonie i trochę fotek z epoki w jednodniówce Korpus Poleski" z 1929.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....i jeszcze jedna podpisana:Fragment z pogrzebu ś.p mar Młynarczyka i ś.p mar Pizowskiego ktorzy zgineli śmiercią tragiczną w nurtach Prypeci dnia 28.07.1929 " Z tego co udało mi sie ustalić utopili się w czasie kąpieli.
poz Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka mało wyraźna, w dodatku nie mam przed sobą planu portu. Skoro jednak po prawej jest woda, po lewej budynek z wrotami na prowadnicach, a marynarze stoją na równi pochyłej, obstawiam bądź to wspomniany hangar dla wodnosamolotów, bądź to jeden z hangarów dla kutrów uzbrojonych - na zimę lub w celu naprawy wciągano je po slipie do środka.

Z wrzuceniem fotek z mojej strony tak sobie - musiałbym się do kogoś wprosić na skaner, bo swojego nie mam. Ale obiecuję, że w miarę możliwości coś wrzucę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po bliższym przyjrzeniu się zmieniam jednak zdanie :-)

To nie są wrota na prowadnicach, a marynarze stoją na trapie, ugiętym pod ich ciężarem, a przerzuconym na pokład czegoś, co cumuje wzdłuż ściany budynku po lewej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Na ww. zdjęciu siedzą od lewej:
W.Domanowski
chor. mar L.Szefer
kpt.mar. inż.R.Somnicki
kmdr ppor. Dębski
kierownik ruchu M.Nowakowski(w bekieszy)
kpt.mar.inż.J.Wielogórski
por.mar.imż.T.Kotlik
chor.mar.nazwisko nieznane
inż.Iljutowicz(pracownik działu technicznego)
zródło:Ludzie,stocznie,okręty" M.Filipowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie