Skocz do zawartości

Tajemniczy pojazd - Samochód pancerny wz. 33


Rekomendowane odpowiedzi

Mniej więcej rok temu, znalazłem gdzieś na Wikipedii wzmiankę o "Samochodzie pancernym wz. 33". Początkowo myślałem, że to albo jakiś wandalizm, albo projekt, który nigdy nie wyszedł z projektu, i ktoś znalazł u dziadka na strychu. Jednak po krótkim poszukiwaniu znalazłem stronę, z informacjami o pojeździe
Tyle wiemy:
- Załoga ok. 5
- Uzbrojony w działko Puteaux wz. 18 i KM'y Hotchkiss wz. 25
- Prędkość maksymalna ok. 80km/h
Na stronie znajdowało się też jego jedyne zdjęcie, które zdążyłem sobie zapisać. Szukałem tej strony i nic. Najprawdopodobniej została usunięta, gdyż nawet ponowne wyszukiwanie obrazu nie daje żadnych rezultatów. Mamy więc pojazd, Polski z 1933, o którym właściwie nie wiadomo absolutnie nic. Może coś o nim wiecie? Jak nie to mam na dzieje, że spodobało się wam moje PONOWNE "odkrycie". Btw. samochód miał najprawdopodobniej dwóch kierowców, z przodu i tyłu jak w np. Panhardzie 178.

Samochód pancerny wz. 33.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, kress404 napisał:

Mniej więcej rok temu, znalazłem gdzieś na Wikipedii wzmiankę o "Samochodzie pancernym wz. 33". Początkowo myślałem, że to albo jakiś wandalizm, albo projekt, który nigdy nie wyszedł z projektu, i ktoś znalazł u dziadka na strychu. Jednak po krótkim poszukiwaniu znalazłem stronę, z informacjami o pojeździe
Tyle wiemy:
- Załoga ok. 5
- Uzbrojony w działko Puteaux wz. 18 i KM'y Hotchkiss wz. 25
- Prędkość maksymalna ok. 80km/h
Na stronie znajdowało się też jego jedyne zdjęcie, które zdążyłem sobie zapisać. Szukałem tej strony i nic. Najprawdopodobniej została usunięta, gdyż nawet ponowne wyszukiwanie obrazu nie daje żadnych rezultatów. Mamy więc pojazd, Polski z 1933, o którym właściwie nie wiadomo absolutnie nic. Może coś o nim wiecie? Jak nie to mam na dzieje, że spodobało się wam moje PONOWNE "odkrycie". Btw. samochód miał najprawdopodobniej dwóch kierowców, z przodu i tyłu jak w np. Panhardzie 178.

Samochód pancerny wz. 33.png

Projekt samochodu pancernego mającego zastąpić mało udane wz.29.

Projekt wz.31 na podwoziu Saurer. Odrzucony ze względu na wysokie koszty

Projekt wz.33 na podwoziu Ursus . Zamówiono 62 sztuki , zamówienie anulowano ponieważ miał osiągi zbliżone do wz.29. 

Nie wiem czy zbudowano jakieś prototypy. A zdjęcie jakie zamieściłeś wygląda na przeróbkę zdjęcia wz.29.

 

wz31proj.jpg

wz29dark.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Cypis said:

Projekt samochodu pancernego mającego zastąpić mało udane wz.29.

Projekt wz.31 na podwoziu Saurer. Odrzucony ze względu na wysokie koszty

Projekt wz.33 na podwoziu Ursus . Zamówiono 62 sztuki , zamówienie anulowano ponieważ miał osiągi zbliżone do wz.29. 

Nie wiem czy zbudowano jakieś prototypy. A zdjęcie jakie zamieściłeś wygląda na przeróbkę zdjęcia wz.29.

 

wz31proj.jpg

wz29dark.jpg

Faktycznie! Przeróbka na 100%. Wiesz gdzie dałoby się jeszcze poszukać jakichś informacji o wz.33?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
39 minutes ago, Cypis said:

Dzięki! Jestem ciekaw czy to zdjęcie z "Panzernet Forum" mogło właśnie być tym przerobionym. Jest niedostępne, więc chyba się nie dowiem. Jest jeden zapisek z Internet Archive, ale tam zdjęcie też jest niedostępne. https://web.archive.org/web/20231124195821/https://pospec-blog.blogspot.com/2013/07/samochod-pancerny-wz31-wz33-ursus-polsko.html

Edytowane przez kress404
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, Cypis said:

PS. Źródłem artykuły na "Panzernet Forum" jest dobroni.pl, i tam właśnie wydaje mi się że widziałem to "zdjęcie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Sugeruję, by z Wikipedii korzystać z większą, hmm, wstrzemięźliwością. I na razie odłożyć sprawę samochodu pancernego wz.33 na półkę z czołgiem 9TP, 14TP i odpowiedzią polskich inżynierów na Królewskiego Tygrysa (68TP), Panterę tudzież (45TP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie