Skocz do zawartości

Skażenie Odry - pytanie


Speedy

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę może to jest poza tematem naszego forum, ale nasunęła mi się pewna myśl. Przeczytałem wywiad z kpt. A.Podgórskim, marynarzem pływającym po Odrze. Tu link do skrótu:

Kpt. A.Podgórski o skażeniu Odry

Mówi on, że do skażenia mogło doprowadzić uwolnienie z osadów dennych jakichś toksycznych substancji nagromadzonych tam całe lata czy dziesięciolecia temu.  Przypomniała mi się w związku z tym historia, którą czytałem chyba właśnie na tym forum wiele lat temu. Niestety nie zapamiętałem żadnych szczegółów geograficznych ani chronologicznych i nie potrafię teraz za bardzo tego zidentyfikować. Tyle że wydaje mi się, że było to gdzieś nad Odrą.

W każdym razie było to gdzieś pod koniec wojny (początek 1945?). Niemiecki można powiedzieć oddział specjalny sforsował Odrę, na której brzegach stali już Rosjanie, w celu odbicia zajętych już przez nich terenów jakiejś fabryki chemicznej, gdzie były produkowane czy też zmagazynowane bojowe środki chemiczne i to te porządne - neurotoksyny fosforoorganiczne (tabun, sarin, soman, te klimaty). Niemcy zaskoczyli Rosjan, wybili ich i przepędzili z terenu fabryki, dokonali zniszczeń instalacji i dokumentacji i wycofali się. I pamiętam, że była tam mowa o zneutralizowaniu zapasów środka toksycznego, które spuszczono do rzeki i przepłukano instalacje wodą. 

Czy ktoś może mi przypomnieć bliższe szczegóły tego zdarzenia? 

(zapytam jeszcze na DWS, tam chyba też była kiedyś o tym mowa)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie