Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Na polu w jednej z miejscowości gminy Dołhobyczów (Lubelskie) poszukiwacze trafili na rzymskie monety. Najstarsza - i jednocześnie najlepiej zachowana - pochodzi z czasów panowania cesarza Wespazjana, czyli lat 69-79 naszej ery. Monety trafiły już do muzeum w Hrubieszowie. Instytucja szykuje się do przeprowadzenia badań w terenie. Mają ruszyć po żniwach.

- Najlepiej zachowała się najstarsza z odkrytych monet. Pochodzi z czasów panowania cesarza Wespazjana, czyli lat 69-79. Pozostałe były bite za cesarza Hadriana i Marka Aureliusza, czyli już w II wieku - mówi Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

To ta instytucja przejęła cztery monety oraz inne przedmioty, które zostały znalezione na polu w jednej z miejscowości gminy Dołhobyczów.

Trafiono też na elementy ubioru i biżuterię

Odkrycia dokonały osoby, które dostały zgodę służb konserwatorskich na poszukiwania z wykorzystaniem detektora metali.

- Przedmioty zostały znalezione po tym, jak wyorał je ciężki sprzęt rolniczy. Oprócz monet natrafiono też między innymi na elementy ubioru oraz biżuterię - relacjonuje dyrektor.

Miejsce scierania się dwóch plemion

Dodaje, że w I i II wieku Kotlina Hrubieszowska była miejscem ścierania się ze sobą dwóch plemion germańskich.

- W I i II wieku mieszkali tu Wandalowie, którzy w drugiej połowie II wieku zostali wyparci przez - nacierających ze Skandynawii - Gotów. Na razie trudno powiedzieć, do przedstawicieli którego z tych plemion należały monety i inne przedmioty. Może na miejscu uda się znaleźć coś jeszcze. Po żniwach, kiedy znikną zboża, zamierzamy przeprowadzić tam badania - podkreśla nasz rozmówca.

Trzy lata temu znaleziono 1753 monet

W 2019 roku do hrubieszowskiego muzeum trafił tzw. skarb z Cichobórza, na który składają się znalezione w tej miejscowości 1753 srebrne denary z I i II wieku.

- Znalezisko jest w trakcie opracowania naukowego. Trwa między innymi jego konserwacja oraz digitalizacja. Skarb był prezentowany w tym roku podczas ostatniej Nocy Muzeów. Będzie można go oglądać u nas pod koniec przyszłego roku - mówi Bartecki.

Dodaje, że w okolicach odkrywanych jest stosunkowo dużo rzymskich monet.

- Wynika to z tego, że wymiana handlowa pomiędzy światem barbarzyńskim a Imperium Rzymskim była w tamtych czasach na bardzo wysokim poziomie. Stąd też pieniądze były traktowane w taki sam sposób jak dziś, czyli jako środek płatniczy do regulowania transakcji - podkreśla muzealnik.

https://tvn24.pl/bialystok/gminy-dolhobyczow-poszukiwacze-znalezli-na-polu-rzymskie-monety-z-i-i-ii-wieku-najstarsza-pochodzi-z-czasow-cesarza-wespazjana-5806761

FREE_840.jpg

FREE_8400.jpg

Napisano
Teraz, Czlowieksniegu napisał:

Odkrycia dokonały osoby, które dostały zgodę służb konserwatorskich na poszukiwania z wykorzystaniem detektora metali.

Wow!

  • Tak trzymać 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie