Skocz do zawartości

Modernizacja Leopard 2A5


Czlowieksniegu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

W czasie trwania sesji panelowej „Wyzwania modernizacji Wojsk Lądowych. Platformy bojowe nowej generacji” pierwszego dnia tegorocznej konferencji Defence24Day & SOFEAST zostały ujawnione niezwykle interesujące informacje dotyczące modernizacji technicznej, szczególnie w kwestii wojsk pancerno-zmechanizowanych.

Wspomniane ciekawostki i nowości zostały zaprezentowane w prezentacji Inspektoratu Wojsk Lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, którą przedstawił płk Tomasz Gdak.

[...]

Drugą nowością jest oficjalne potwierdzenie planu modernizacji 105 egzemplarzy obecnie eksploatowanych czołgów podstawowych Leopard 2A5. Na prezentacji zamieszczono informacje o wariancie Leopard 2A7PL jednak nie sprecyzowano ani nie rozwinięto tego hasła. Można jednak z pewną dozą prawdopodobieństwa zakładać, że modernizacja będzie miała zostać przeprowadzona w ramach kooperacji, z dużym udziałem polskiego przemysłu obronnego. Przypomnijmy, że czołgi w wersji 2A4 są modernizowane do wersji 2PL przez konsorcjum PGZ i ZM Bumar-Łabędy (w kooperacji z Rheinmetallem), natomiast zgodnie z podziałem pracy obowiązującym wewnątrz PGZ za przyszłe modernizacje Leopardów 2A5 powinny odpowiadać WZM z Poznania, które dziś blisko współpracują z KMW. Na dziś jest jednak zbyt wcześnie by przesądzać, jaki będzie zakres tej modernizacji i w jakiej formule oraz z jakimi partnerami przemysłowymi zostanie zrealizowana. Ponadto, w kontekście programu czołgu nowej generacji Wilk pojawiła się liczba 120 obok innych dotyczących obecnie posiadanych lub planowanych do pozyskania wozów bojowych. 

Innym ważnym elementem prezentacji było natomiast zestawienie obecnie eksploatowanych w SZ RP głównych typów gąsienicowych wozów bojowych. Wśród czołgów podstawowych wymieniono 247 egzemplarzy Leopardów 2 (A4/A5/PL), 301 egzemplarzy T-72 (w wersjach M/M1/M1R) oraz 233 egzemplarzy PT-91 Twardy.

[...]

Z kolei w odniesieniu do T-72 podana liczba jest nieco niższa od łącznej liczby wozów tego typu, jakie mogą ulec modyfikacji zgodnie z umową z 2019 roku (obejmuje ona 230 wozy w ramach zamówienia podstawowego i 88 w ramach opcji). 

W kontekście wyżej przedstawionych informacji nasuwa się kilka kluczowych pytań na które odpowiedzi polski resort obrony będzie musiał znaleźć w perspektywie najbliższych lat. Pierwsze to kwestia dokładnego zakresu modernizacji czołgów podstawowych Leopard 2A5 oraz formuły w jakiej ma ona zostać zrealizowana. Drugie, to pytanie to kwestia dalszej służby bojowych wozów piechoty BWP-1, a konkretnie zakresu ich modernizacji oraz planowanej liczby jaka zostanie jej poddana. Trzecie pytanie to szczegółowa liczba czołgów przewidzianych do pozyskania w ramach programu Wilk. Z tego ostatniego też kwestia potencjalnej głębszej modernizacji części czołgów z rodziny T-72/PT-91 Twardy (pomimo pozyskania 250 egzemplarzy M1A2SEPv3 Abrams) do czasu ich wprowadzenia do służby.

https://www.defence24.pl/defence24-day-harmonogram-wdrazania-borsuka-leopardy-2a5-do-modernizacji-komentarz

Napisano

Jeśli modernizacja ma sens to należy uniknąć błędów popełnionych przy a4. KMW przestrzegało mon , że ta modernizacja nie będzie udana bo nie zakładała modernizacji kadłuba. Niemcy w swoich A7V ,tych które powstawały  z A4 i A5 (tu być może później budowane egzemplarze nie wymagają takich zmian) zwyczajnie wymienili kadłuby (oczywiście zachowując maksymalną ilość części ze starego) dzięki czemu jego opancerzenie z przodu zrównało się z opancerzeniem wieży. dokonali tez zmian w przeniesieniu napędu dzięki czemu  kosztem niższego vmax  zachowali przyspieszenie jak w wyraźnie lżejszym czołgu a4. Ale że ogólnie w całej modernizacji WP nie widać  jakiegoś sensu , to porzućcie wszelką nadzieję ;)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie