Skocz do zawartości

guzik herbami Nałecz


Rekomendowane odpowiedzi

Guzik z krzyżem Virtuti Militari czyli ktoś z zasługami wojskowymi. Ciekawe, że na guziku są takie same herby, zazwyczaj rodzinne czy małżeńskie miały dwa różne z wyszczególnieniem pozycji w postaci koron rangowych nad herbami. Poszukaj w okolicach herbowych związanych z wojskiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co można wyczytać z samego guzika oraz z informacji dodatkowych złóżmy poniższą, hipotetyczną historyjkę.

 

1. Korona rangowa - wersja dla baronów.

Baron to tytuł w Polce dość egzotyczny. Zatem rodów posługujących się tym tytułem nie powinno być zbyt dużo. Zerknąłem zatem do pozycji pt: "Genealogie utytułowanych żyjących rodów polskich" której to autorem jest Jerzy Sewer hr. Dunin-Borkowski (wyd. Lwów 1895 - do obejrzenia online tutaj: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/54074/edition/70288/content). Na stronie  684 zamieścił on listę 32 nazwisk polskich baronów. Jednak brak tam osoby legitymującej się posiadaniem herbu Nałęcz. I tu z pomocą przychodzi nieoceniona Wiki. Otóż i na jej stronie (acz nie tylko tylko tam) pod hasłem "Lista polskich rodów baronowskich" (link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_polskich_rodów_baronowskich) znajdujemy nazwisko Kąsinowski. Litera "F" przy nazwisku prawdopodobnie sugeruje, iż rzeczone prawo do  tytułu barona zostało nabyte we Francji, być może w roku 1810.

 

2. Kąsinowski

Przekopując się dalej przez zasoby netu natrafiamy na konkretną już osobę - to Władysław Marian Kąsinowski z Kąsinowa, żyjący w latach 1819-1896. Ale dlaczego akurat on? Oprócz tego oczywiście iż może nosić tytuł barona.

Jego genealogia tutaj:

http://www.sejm-wielki.pl/b/9.626.151

 

Ano może dlatego, że jego ojciec, Jan Nepomucen Kąsinowski z Kąsinowa h. Nałęcz (1779-1825) był kawalerem orderu Virtuti Militari (detal uwieczniony na guziku). A jako kawaler orderu Legii Honorowej daje i łącze do Francji i roku 1810.

http://www.sejm-wielki.pl/b/9.626.140

 

Baron Władysław, w świetle danych z wcześniej podanego źródła był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy jego małżonką została Florentyna Hortensja Strzelecka herbu Oksza. Za drugim razem wybranką serca została Aleksandra Głogowska.

 

3. Geografia

a. guzik znaleziony w Lubomli (Wołyń),

b. Kąsinowo -wieś na terenie Wielkopolski.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym jak to się mówi. Ale. W samym biogramie Władysława pojawiają się nazwy miejscowości bliższych Wołyniowi. To:

- Zamość - miejsce narodzin,

- Dębiny, powiat Lubelski - członek Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim,

- pow. lubartowski - Towarzystwo Rolnicze 1861.

 

Stąd już bliżej aby odwiedzić np. Branickich w ich pałacu w Lubowli.

 

4. Podsumowanie

Dla mnie guzik z jedną (czyt. wspólną koroną/tytułem) i dwoma takimi samymi herbami to guzik małżeński, być może wyraz miłości i oddania dla małżonki nr 2, która nabyła praw do herbu i jako połowica jest traktowana na równi w związku.

 

A może to wszystko to taka sobie bajka a historia guzika ma inne wyjaśnienie dla znajdujących się na nim elementów graficznych? Kto to wie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie