Skocz do zawartości

guzik herbami Nałecz


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Jakaś rodzina baronowska o podwójnym herbie korona- rangowa 7 pałek, liberyjny a wytwórca to Munchheimer Władysław Zygmunt 1837-1875

Napisano
1 godzinę temu, Tyr napisał:

Jakaś rodzina baronowska o podwójnym herbie korona- rangowa 7 pałek, liberyjny a wytwórca to Munchheimer Władysław Zygmunt 1837-1875

Dzięki !
Napisano

Guzik z krzyżem Virtuti Militari czyli ktoś z zasługami wojskowymi. Ciekawe, że na guziku są takie same herby, zazwyczaj rodzinne czy małżeńskie miały dwa różne z wyszczególnieniem pozycji w postaci koron rangowych nad herbami. Poszukaj w okolicach herbowych związanych z wojskiem. 

Napisano

Z tego co można wyczytać z samego guzika oraz z informacji dodatkowych złóżmy poniższą, hipotetyczną historyjkę.

 

1. Korona rangowa - wersja dla baronów.

Baron to tytuł w Polce dość egzotyczny. Zatem rodów posługujących się tym tytułem nie powinno być zbyt dużo. Zerknąłem zatem do pozycji pt: "Genealogie utytułowanych żyjących rodów polskich" której to autorem jest Jerzy Sewer hr. Dunin-Borkowski (wyd. Lwów 1895 - do obejrzenia online tutaj: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/54074/edition/70288/content). Na stronie  684 zamieścił on listę 32 nazwisk polskich baronów. Jednak brak tam osoby legitymującej się posiadaniem herbu Nałęcz. I tu z pomocą przychodzi nieoceniona Wiki. Otóż i na jej stronie (acz nie tylko tylko tam) pod hasłem "Lista polskich rodów baronowskich" (link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_polskich_rodów_baronowskich) znajdujemy nazwisko Kąsinowski. Litera "F" przy nazwisku prawdopodobnie sugeruje, iż rzeczone prawo do  tytułu barona zostało nabyte we Francji, być może w roku 1810.

 

2. Kąsinowski

Przekopując się dalej przez zasoby netu natrafiamy na konkretną już osobę - to Władysław Marian Kąsinowski z Kąsinowa, żyjący w latach 1819-1896. Ale dlaczego akurat on? Oprócz tego oczywiście iż może nosić tytuł barona.

Jego genealogia tutaj:

http://www.sejm-wielki.pl/b/9.626.151

 

Ano może dlatego, że jego ojciec, Jan Nepomucen Kąsinowski z Kąsinowa h. Nałęcz (1779-1825) był kawalerem orderu Virtuti Militari (detal uwieczniony na guziku). A jako kawaler orderu Legii Honorowej daje i łącze do Francji i roku 1810.

http://www.sejm-wielki.pl/b/9.626.140

 

Baron Władysław, w świetle danych z wcześniej podanego źródła był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy jego małżonką została Florentyna Hortensja Strzelecka herbu Oksza. Za drugim razem wybranką serca została Aleksandra Głogowska.

 

3. Geografia

a. guzik znaleziony w Lubomli (Wołyń),

b. Kąsinowo -wieś na terenie Wielkopolski.

 

Gdzie Rzym a gdzie Krym jak to się mówi. Ale. W samym biogramie Władysława pojawiają się nazwy miejscowości bliższych Wołyniowi. To:

- Zamość - miejsce narodzin,

- Dębiny, powiat Lubelski - członek Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim,

- pow. lubartowski - Towarzystwo Rolnicze 1861.

 

Stąd już bliżej aby odwiedzić np. Branickich w ich pałacu w Lubowli.

 

4. Podsumowanie

Dla mnie guzik z jedną (czyt. wspólną koroną/tytułem) i dwoma takimi samymi herbami to guzik małżeński, być może wyraz miłości i oddania dla małżonki nr 2, która nabyła praw do herbu i jako połowica jest traktowana na równi w związku.

 

A może to wszystko to taka sobie bajka a historia guzika ma inne wyjaśnienie dla znajdujących się na nim elementów graficznych? Kto to wie?

 

 

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie