Skocz do zawartości

Hełmy w instrukcji z 1928 roku


Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim czasie przeglądając ,,instrukcje walki bagnetem'' wydaną w 1928 zauważyłem, że żołnierze na rysunkach z instrukcji mają na głowach nietypowy wzór hełmów. Nie jest to ani hełm francuski (długi nadkarczek) ani hełm niemiecki (grzebień), hełm ma także mocowanego z przodu orła. Sądząc po tym może być to jakaś odmiana hełmu wz.28? Może ilustrator w 1928 był przekonany, że wejdzie on do użytku z tąd takie rysunki? A może poprostu to inny hełm, którego ja nie rozpoznaje. Po mimo to chciałbym poznać wasze zdanie bo bardzo mnie to ciekawi.

Screenshot_20210105-133408_Gallery.jpg

Screenshot_20210105-133437_Gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie hełm z ilustracji jako żywo przypomina wyglądem ostatecznie nie wprowadzony na większą skalę polski hełm wz. 28 ale też być możliwe iż autor ilustracji po prostu "machnął" na rysunkach hełm według swojego "widzi mi się" albo posiłkował się fotografiami gdzie widoczni byli żołnierze w hełmach "próbnych" wz, 28.Jakby chciał to zilustrować hełmami będącymi ówcześnie na stanie WP to po prostu narysowałby sylwetki żołnierzy w hełmach francuskich wz. 15 lub niemieckich wz. 16 .Ale  może też powyższe rysunki powstały na bazie naocznych obserwacji czy też jakiś fotografii wykonanych w Centralnej Szkole Gimnastyki i Sportów czyli późniejszego Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego gdzie być może testowano hełmy wz. 28 w tym podczas walki na bagnety czy też walki wręcz. Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie