Jump to content

Rosja: Ktoś ukradł z archiwum dokument z podpisem cara. Kradzież zauważono, gdy pojawił się na aukcji w USA


Recommended Posts

Chodzi o dokument podpisany przez cara Piotra Wielkiego. To kolejna kradzież bardzo cennego dokumentu lub rękopisu w ostatnim czasie w Rosji. Większość kradzieży wykonywana jest w celu wywiezienia przedmiotów poza granicę.

Nie wiadomo, kiedy dokument z podpisem cara Piotra I Wielkiego zniknął z Centralnego Archiwum Wojskowego w Moskwie. Rosjanie zorientowali się w stracie, gdy tamtejsze MSW dowiedziało się, że dokument został wystawiony na aukcję w USA. W archiwum przeprowadzono kontrolę, która ujawniła, że w miejsce dokumentu złodziej wstawił dość pobieżnie wykonaną fałszywkę.

Dokument zapewne wróci do Rosji, ale to kolejny przypadek kradzieży cennego dokumentu lub dzieła sztuki w tym kraju w ostatnim czasie. W czerwcu z prywatnego mieszkania w Soczi zniknął wyceniany na 1 mln dol. rękopis Aleksandra Puszkina. Właściciel zauważył jego zniknięcie i zgłosił sprawę policji. Ta po zbadaniu odcisków palców pozostawionych przez złodzieja ustaliła, że rękopis ukradła partnerka właściciela, z którą ten właśnie się rozstał. Kobieta została zatrzymana, gdy szykowała się do wyjazdu na Ukrainę.

W kwietniu br. z mieszkania eksperta od wyceny dzieł sztuki w Moskwie zniknął obraz Isaaka Lewitana, bardzo dziś popularnego w Rosji malarza z XIX w. Obraz odnalazł się wkrótce potem na internetowej aukcji w jednym z krajów Europy Zachodniej, gdzie został wystawiony za absurdalnie niską cenę 25 tys. euro.

W styczniu br. w sali wystawowej w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie mężczyzna zdjął ze ściany i wyszedł z muzeum z pejzażem krymskim innego XIX-w. malarza rosyjskiego Archipa Kuindży'ego, nie będąc przez nikogo zatrzymywanym. Złodziej został aresztowany kilka godzin później.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/rosja-kradziez-dokumentu-z-podpisem-cara-pismo-odnalazlo-sie-w-usa/whvm8wy,79cfc278

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information