Skocz do zawartości

Szkaplerz


Salieri16000

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę moderatorów o przeniesienie tego tematu do działu "Medale, guziki, pieczęcie i inne"

Czołem! Z jakich lat może pochodzić ten niewielki medalik o wymiarach; wys: 20mm, szer: 12mm, grubość: 1mm. We własnym zakresie udało mi się ustalić, że to szkaplerz (medalik) przedstawiający Jezusa z otwartym sercem. Próbuję ustalić co było na drugiej stronie. Z tego co widziałem w necie, to możliwości są dwie: św. Rodzina lub klęczący św. Szymon Stock przyjmujący szkaplerz z rąk dzieciątka Jezus trzymanego przez Matkę Bożą, jednak szczerze mówiąc to nie mogę się dopatrzeć ani jednego, ani drugiego (porównując ze zdjęciami podobnych szkaplerzy, które znalazłem w sieci)... Czy były szkaplerze z innym motywem na rewersie niż te, o których wspomniałem wyżej? Czy możliwe jest, że napisy które widnieją na podobnych szkaplerzach zatarły się nie pozostawiając żadnego śladu? Szczerze mówiąc, to ja "nie widzę" przestrzeni na jakiekolwiek napisy, tak jak ma to miejsce na nieco większych szkaplerzach które oglądałem w necie. Zdaję sobie sprawę z tego, że stan mojego szkaplerza pozostawia wiele do życzenia, jednak zainteresowałem się nim bardziej, gdy udało mi się go doczyścić do obecnego stanu. Wcześniej medalik był trzy razy grubszy, ze względu na "narośl", jaka wytworzyła się na jego powierzchni (mocno zbita ziemia scaliła się z medalikiem) i nie było na nim widać zupełnie nic- nawet oczka do zawieszenia... Może przy okazji podpowiecie mi, czym doczyścić pozostały brud- a może już nie czyścić go dalej? Czekam na opinie ekspertów- wiem, że nie zwiedziecie mnie. Za wszelkie sugestie i informacje z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

awers.thumb.jpg.e79e8e66ea727976dcf2a79b8f173bea.jpgrewers.thumb.jpg.7be55d64a320415bf4526cba96161486.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie