Jump to content

Młodzi Izraelczycy znaleźli skarb: monety sprzed 1100 lat


Recommended Posts

W środkowym Izraelu młodzi wolontariusze pomagający archeologom znaleźli skarb: monety z czystego złota zakopane w IX wieku.

Miejsce, w którym znaleziono cenny skarb, jest okryte tajemnicą. Wiadomo, że monety znaleźli młodzi ludzie, którzy w ramach wolontariatu przed służbą wojskową pomagali archeologom.

Znalezisko to 425 monet z czystego 24-karatowego złota, pochodzących z czasów Abbasydów, sunnickiej dynastii  władającej kalifatem rozciągającym się od Persji po Afrykę północną, ze stolicą w Bagdadzie. Władzę objęli w 750 roku, stracili w XIII, po zajęciu i zburzeniu Bagdadu przez Mongołów.

Skarb to pełne monety - dinary, ale zawiera też ok. 270 kawałków pociętych monet. Jeden z takich fragmentów jest niezwykle rzadki - to kawałek monety - solidusa - wybitej za czasów bizantyjskiego cesarza Teofila, panującego w Konstantynopolu w latach 829-842 n.e.). Takiej monety nie znaleziono dotąd nigdy na terenie wykopalisk w Izraelu.

Naukowcy oceniają, że złoty skarb, 845 g czystego złota, pod koniec IX wieku, gdy został zakopany, stanowił niemałą fortunę. Za taką ilość szlachetnego kruszcu można było kupić luksusowy dom w jednej z najlepszych dzielnic Fustat - ogromnej, pierwszej stolicy Egiptu za czasów panowania w nim Arabów. Obecnie Fustat jest częścią Kairu, znaną jako Stary Kair.

https://www.rp.pl/Archeologia/200829693-Mlodzi-Izraelczycy-znalezli-skarb-monety-sprzed-1100-lat.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information