Skocz do zawartości

Składane mosty kolejowe systemu Roth-Wagnera


cieciwa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z szanownych kolegów posiada jakieś materiały na temat konstrukcji w/w mostów ?

Dzięki uprzejmości kolegów z forum modelarskiego mODELARSTWO.INFO  udało mi się zidentyfikować dwa takie mosty:

- jeden jest nad Kanałem Noteckim koło miejscowości Przedbojowice, (i o nim jest mowa w MLU poświęconym saperom kolejowym)

- drugi nad Kanałem Dychowskim.

Byłem przy tym moście nad Kanałem Noteckim.

Zrobiłem trochę zdjęć, pomierzyłem trochę i powiem szczerze, że im więcej zdjęć i pomiarów tym więcej wątpliwości.

Bo o ile wymiary zewnętrzne słupów i krzyżulców się zgadzają to miejsca w jakich przypadają te kwadratowe otwory różnią się położeniem nawet i o 4 cm ....

Z drugiej strony ten most wygląda jakby był skręcany "na siłę" i część elementów jest po prostu powyginana.

Czy to tak miało być? Kolejne malowania niespecjalnie pozwalają rozróżnić miejsca łączenia trwałego (spawanie) od nietrwałego (skręcanie) w miejscach gdzie nie jest to takie oczywiste.

Czy ktoś ma jakieś materiały z okresu kiedy te mosty były używane i pomógł by mi rozwiać moje wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie