Jump to content

Niesamowite znalezisko w jeziorze Lednica. Wczesnośredniowieczny zdobiony miecz i topory wydobyto z wody


Recommended Posts

Ozdobiony krzyżem miecz, inkrustowany topór oraz groty włóczni, strzał i bełtów odnaleźli archeolodzy w jeziorze Lednica w Wielkopolsce. Według badaczy to kolejny dowód na istotną rolę grodu na Ostrowie Lednickim w okresie przed panowaniem Mieszka I.

W czasie piątkowej konferencji prasowej kierownik Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu prof. UMK dr hab. Andrzej Pydyn ocenił efekty prac w czasie tegorocznych badań na obszarze jeziora Lednica. - To jest chyba najbogatszy sezon od kilkunastu lat. Nie tylko ze względów na liczbę zabytków, ale też ich wartość i kontekst, w którym zostały odnalezione – powiedział.

- Najbardziej spektakularnym zabytkiem z tego sezonu badań jest ósmy miecz odnaleziony w jeziorze lednickim, pierwszy od 20 lat. Ale również grot włóczni, topory, w tym topór inkrustowany, prawdopodobnie jeden z bardziej spektakularnych jakie tutaj odnaleziono – zaznaczył.

Prof. Pydyn wyjaśnił, że archeologowie sprawdzali dno na głębokości ok. 1,5 m poniżej jego obecnego poziomu. - Z wykorzystaniem fotogrametrii udało nam się stworzyć model 3D zarówno badanego obszaru jak i zabytków, które pozyskaliśmy – wskazał.

- To co nas najbardziej pochłonęło, to badania na odnalezionym w 2017 roku moście, a właściwie mostach z wysypy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora Lednica – powiedział. Dodał, że to właśnie tam odnaleziono łącznie 21 artefaktów – wśród nich wczesnośredniowieczny zdobiony miecz i dwa topory, oraz militaria takie jak groty do strzał i bełtów z XIII i XIV w., a także pochodzący z tego okresu sierp.

Wyjaśnił, że most na Ledniczkę należy traktować jako dwie osobne przeprawy. - Jedna pochodzi z X w., druga z przełomu XIII i XIV w. – opisał. Według datowania drzewa do budowy starszego mostu na Ledniczkę ścięto na przełomie 913 i 914 r.

- To rzuca zupełnie nowe światło, na to co tutaj się działo. Właściwie zaczynamy mieć pewność, że cały system osadniczy wokół Ostrowa Lednickiego miał znaczenie nie tylko w czasach Mieszka I, ale również za jego ojca czy dziada – powiedział Pydyn.

https://www.onet.pl/informacje/onetpoznan/zdobiony-miecz-znaleziony-na-dnie-jeziora-lednica/4er2ghw,79cfc278

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information