Jump to content

Wielkopolska: Niebywałe odkrycie na trasie budowy obwodnicy Wronek


Recommended Posts

Na trasie budowy obwodnicy Wronek (woj. wielkopolskie) natrafiono na ślady osady sprzed ok. pięciu tys. lat. Zdaniem archeologów odkrycie to jest wyjątkowe i niespotykane nie tylko na terenie Wielkopolski. Wydobyty materiał archeologiczny trafi do Muzeum Ziemi Wronieckiej.

O niezwykłym odkryciu poinformował w mediach społecznościowych Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. - Efektem prac wykopaliskowych przeprowadzonych na stanowisku w Nowej Wsi było odkrycie rozległej osady ludności kultury pucharów lejkowatych (z lat około 3200-2850 p.n.e.) oraz osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II-III wiek n.e). - czytamy.

Na miejscu prac odkryto niespotykaną dotąd na ziemiach polskich "budowlę naziemną typu rowkowego". Podobne budowle znane są z terenów Niemiec oraz Danii. Budowla rowkowa odnaleziona w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej.

Wielkopolska: Szkielet zachował się w dobrym stanie

- Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich - podkreśla Wielkopolski Zarząd Dróg, dodając, że mimo upływu czasu, szkielet pochowanej osoby zachował się w dość dobrym stanie.

Drugi z pochówków znajdował się w południowej rubieży osady. Szkielet był ułożony na boku, z podkurczonymi nogami. - Grób został już wcześniej uszkodzony przez współczesną działalność rolniczą - podkreśla Zarząd.

Odkryte podczas prac pochówki zostaną poddane badaniom antropologicznym w celu ustalenia płci i wieku pochowanych osób oraz ewentualnych śladów chorób.

https://wiadomosci.wp.pl/wielkopolska-niebywale-odkrycie-na-trasie-budowy-obwodnicy-wronek-6536946968241793a

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information