Skocz do zawartości

Odowienie hełmu wz 31


nitram

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W moje ręce dostał się taki oto hełm wz. 31. Planuję go odnowić tak, aby nadawał się do rekonstrukcji. Niestety nie znam jego historii i nie wiem jakie były jego losy. Poprosiłbym więc o kilka rad, gdyż nie chciałbym go niepotrzebnie zniszczyć. W pierwszej kolejności planuję usunąć obręcz (fasunek i tak jest zniszczony) i pozbyć się nitu podtrzymującego "wąsy" z tylnej części hełmu. Jak widać na fotografii nr. 8, jedno ze skrzydełek "wąsów" jest urwane i nie utrzymują one obręczy w miejscu. Czy mógłby mi ktoś doradzić, jak najlepiej usunąć taki nit i jak potem "zaklepać" nowy? W następnej kolejności zamierzam pomalować hełm od wewnątrz farbą antykorozyjną (Hammerite)i zamontować fasunek (https://allegro.pl/oferta/helm-wz-31-fasunek-podpinka-komplet-9482681160). Chciałbym też wiedzieć, czy pozbywanie się obecnej podpinki ma sens, gdyż mimo wszystko ma ona swoje lata i jest w dobrym stanie, nawet jeśli nie przypomina "oryginalnej". Następnie planuję pomalować hełm od zewnątrz Hammeritem, nanieść farbę khaki, posypać korkiem i ponownie pomalować farbą khaki. Czy mógłby mi powiedzieć, czy powinienem pozbyć się obecnej farby przed malowaniem (hełm pomalowany jest nieco "koślawo", widać bowiem zacieki) i jak to najlepiej zrobić.
 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po demontażu fasunku hełm włożyć do wiadra i zalać wodą z sodą kaustyczną  do kupienia w sklepach chemicznych". Uwaga soda kaustyczna rozpuszcza związki organiczne więc robota w rękawiczkach gumowych bo żre skórę" czyli wszelakie farby nie żrąc metalu . po 24 godzinach leżakowania wyjąć i szczoteczką pod bieżącą wodą zmyć rozpuszczoną farbę , porządnie wszystko wypłukać i natychmiast wysuszyć suszarką do włosów , i jak najszybciej pokryć podkładową antykorozyjną a potem przeanalizować dalsze malowanie czy na gładko czy z dodatkami i malować na chropawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie