Jump to content

Anglia: odnaleziono papieską pieczęć z XIII wieku.


Recommended Posts

To kamień milowy hobbystycznych odkryć archeologicznych

W hrabstwie Shropshire w zachodniej Anglii odnaleziono ołowianą bullę papieską z XIII wieku. Dzięki przepisom umożliwiającym poszukiwanie zabytkowych artefaktów w Wielkiej Brytanii odkryto już oficjalnie 1,5 miliona przedmiotów.

W 1996 brytyjskie władze przyjęły Treasure Act – przepisy stanowiące, że obowiązkowemu zgłoszeniu podlegają znaleziska spełniające określone kryteria. Jeśli odkryte przedmioty będą posiadać istotną wartość archeologiczną bądź materialną, właściciel musi zaoferować je muzeum po cenie ustalonej przez komisję ekspercką. W przypadku odrzucenia oferty kupna, stają się one własnością odkrywcy.

Co ciekawe, przepisy jako kryterium oceny wskazują m.in. charakter i wiek przedmiotów oraz zawartość cennych metali. Zgłoszeniu podlegają wszystkie monety, które mają co najmniej 300 lat, natomiast jeśli zawierają one mniej niż 10 proc. srebra lub złota, to takie znalezisko musi zostać ujawnione o ile… odnaleziono ich co najmniej 10. Obowiązkowemu zgłoszeniu podlegają także inne przedmioty – np. biżuteria – które mają co najmniej 300 lat i zawierają 10 i więcej procent srebra lub złota. Wytworzyło to lukę prawną, na którą odpowiada Portable Antiquities Scheme – skierowany do entuzjastów historii i archeologii program umożliwiający rejestrację „mniejszych” znalezisk.

Korzystając z wykrywacza Andy Bass odkrył ołowiany krążek przypominający monetę będący – jak się okazało – bullą papieską z XIII wieku. Odkrycie to stanowi kamień milowy – od 1997 roku hobbiści ujawnili już półtora miliona znalezisk archeologicznych.

Pieczęć pochodzi z czasów pontyfikatu Innocentego IV (1243-1254). Najprawdopodobniej opatrzono nią bullę (dokument), odpust bądź korespondencję skierowaną do Henryka III. Odkrycia dokonano jeszcze przed kwarantanną: w okresie walki z zagrożeniem epidemicznym poszukiwania z użyciem wykrywacza metalu zostały zakazane.

Znaleziska odnotowane w ramach programu rzucają zupełnie nowe światło na historię Wysp Brytyjskich. W ramach tego programu odnaleziono m.in. doskonale zachowany hełm paradny z brązu wraz z maską – niezwykły dowód kunsztu rzemieślników z czasów imperium rzymskiego. Jako że przedmiot nie miał żadnej domieszki cennych kruszców, odkrywca wystawił go na licytacji, a anonimowy nabywca zapłacił za hełm i maskę 2 miliony funtów. Zainteresowanemu muzeum udało się zebrać na ten cel jedynie 100 tys. funtów.

W lipcu 2019 roku mieszkaniec Kunowic pracując w swoim ogródku odkrył pieczęć z czasów pontyfikatu Mikołaja III (1277-1280). Awers przedstawiał sylwetki apostołów Piotra i Pawła, zaś rewers – imię papieża. Poprzednio na terenie województwa lubuskiego odnaleziono także bulle z czasów Bonifacego IX (1389-1404) i Urbana V (1362-1370).

https://www.pch24.pl/anglia--odnaleziono-papieska-pieczec-z-xiii-wieku--to-kamien-milowy-hobbystycznych-odkryc-archeologicznych,77151,i.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information