Jump to content
Sign in to follow this  
Leśniczy22

Milicja Obywatelska 1946

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam

Interesuje mnie temat MO tuż po wojnie. Chodzi konkretnie o bluzy milicyjne wprowadzone w 1946. Z tego co wiem miały krój taki jak bluzy wz. 43 jednak występowały naramienniki drelichowe.  Czy jako regulaminowych po 1946 używano ew. tez bluz wojskowych? Czy ktoś zechciałby podzielić się wiedzą na temat tych bluz?

 

Pozdrawiam

240px-MO_Pogorze_Dynowskie_1946.jpg

Edited by Leśniczy22

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Zgodnie z Rozkazem Nr 111 Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej z dnia 2 lipca 1946 r. punkt 2 "Kurtka kroju wojskowego z czterema kieszeniami gładkimi naszywanymi, z klapami zapinanymi  na guziki. Kurtka zapina się na 7 guzików dużych. Kołnierz stojący wykładany, na rogach kołnierza naszywki koloru błękitnego według wzoru Nr 1, zakończone u oficerów młodszych pojedynczym srebrnym galonem u oficerów sztabowych podwójnym. Naramienniki koloru munduru obszyte wypustką błękitną, na nich metalowa liczba arabska koloru białego. Naramienniki koloru munduru obszyte wypustką błękitną, na nich metalowa liczba arabska koloru białego, określająca przynależność służbową do odnośnej Komendy Wojewódzkiej M.O. Mankiety przy rękawach kurtki okrągłe z wypustkami koloru błękitnego. Na lewym rękawie kurtki na wysokości 15-tu cm powyżej łokcia tarcza błękitna z inicjałami M.O. Wymiary tarczy i liter według wzoru Nr 2."

Tyle względem kurtki stanowił powyższy punkt rozkazu z 1946 r. W praktyce stosowano zapewne także kurtki szyte według tegoż rozkazu jak również kurtki typowo wojskowe oraz przerabiane z kurtek niemieckich tak jak w WP, wynikało to z ogólnych braków materiałowych, ale to jest przecież oczywiste. Umundurowanie MO usystematyzowano dopiero Rozporządzeniem Ministra Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 29 września 1948 r. o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej. Równie ciekawe jest Zarządzenie Nr 460 Komendanta Głównego MO z dnia 20 marca 1948 r. w sprawie umundurowania członków ORMO.

Temat ciekawy dla interesujących się historią umundurowania polskiego a fotografii mało.

Edited by Edmundo
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information