Skocz do zawartości

Milicja Obywatelska 1946


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam

Interesuje mnie temat MO tuż po wojnie. Chodzi konkretnie o bluzy milicyjne wprowadzone w 1946. Z tego co wiem miały krój taki jak bluzy wz. 43 jednak występowały naramienniki drelichowe.  Czy jako regulaminowych po 1946 używano ew. tez bluz wojskowych? Czy ktoś zechciałby podzielić się wiedzą na temat tych bluz?

 

Pozdrawiam

240px-MO_Pogorze_Dynowskie_1946.jpg

Napisano

Zgodnie z Rozkazem Nr 111 Komendanta Głównego Milicji Obywatelskiej z dnia 2 lipca 1946 r. punkt 2 "Kurtka kroju wojskowego z czterema kieszeniami gładkimi naszywanymi, z klapami zapinanymi  na guziki. Kurtka zapina się na 7 guzików dużych. Kołnierz stojący wykładany, na rogach kołnierza naszywki koloru błękitnego według wzoru Nr 1, zakończone u oficerów młodszych pojedynczym srebrnym galonem u oficerów sztabowych podwójnym. Naramienniki koloru munduru obszyte wypustką błękitną, na nich metalowa liczba arabska koloru białego. Naramienniki koloru munduru obszyte wypustką błękitną, na nich metalowa liczba arabska koloru białego, określająca przynależność służbową do odnośnej Komendy Wojewódzkiej M.O. Mankiety przy rękawach kurtki okrągłe z wypustkami koloru błękitnego. Na lewym rękawie kurtki na wysokości 15-tu cm powyżej łokcia tarcza błękitna z inicjałami M.O. Wymiary tarczy i liter według wzoru Nr 2."

Tyle względem kurtki stanowił powyższy punkt rozkazu z 1946 r. W praktyce stosowano zapewne także kurtki szyte według tegoż rozkazu jak również kurtki typowo wojskowe oraz przerabiane z kurtek niemieckich tak jak w WP, wynikało to z ogólnych braków materiałowych, ale to jest przecież oczywiste. Umundurowanie MO usystematyzowano dopiero Rozporządzeniem Ministra Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 29 września 1948 r. o umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej. Równie ciekawe jest Zarządzenie Nr 460 Komendanta Głównego MO z dnia 20 marca 1948 r. w sprawie umundurowania członków ORMO.

Temat ciekawy dla interesujących się historią umundurowania polskiego a fotografii mało.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie