Jump to content
Sign in to follow this  
Julekcezar

Konserwacja okuć od niemieckich drewnianych skrzyń

Recommended Posts

Pierwsza sprawa, jak ocenić, czy dany przedmiot warto dawać do elektrolizy, czy nie ma w nim wystarczająco zdrowego metalu i konserwować z tlenkami żelaza? Jakiś czas temu dostałem od kumpla okucia od niemieckich skrzyń, tak z 30 sztuk, miałbym 3 kg, ale część na złom poszła, część w ładnym stanie, tylko trochę poczyścić i można w skrzynce montować, część to sama rdza, a pośród nich takie, które nie wiem, gdzie zaklasyfikować. Myślę, że to dobra okazja, by poćwiczyć na de facto złomie, żeby gdy coś fajnego się trafi nie pluć sobie w brodę, że się fanta fajnego zepsuło. Słyszałem, że w muzeach zdjęcie RTG robią i wszystko widać (tylko tak słyszałem, mogę się mylić), tylko ja RTG nie mam, a nie będę sobie kończyn łamać dla głupiego zawiasu z WWII 😉 Magnesem niby mogę sprawdzić, ale przedmiot, który tam trochę jeszcze żelaza zawiera, a po oczyszczeniu będzie ser szwajcarski też będzie łapał. 

I następna rzecz, część tych przedmiotów jakieś 2 lata temu do ropy wrzuciłem i co prawda zakonserwowało, ale się sypie niemiłosiernie i lepi i trzeba inaczej to zrobić. O ile przy elektrolizie ten lepki syf powstały z ropy i rdzy zejdzie, o tyle przy konserwowaniu wraz z rdzą tych najbardziej zżartych jest problem. Ma ktoś jakiś pomysł? Spirytusem zeszłoby, ale szkoda 😄

No i ostatnia sprawa, bardzo dużo tych okuć ma oryginalne śruby we względnie dobrym stanie (istnieją 😉 ), chciałbym sprawić, żeby ruszyć nakrętki. Przy okazji zaznaczę, że śruby są niewyjmowalne, z jednej strony główka, z drugiej nakrętka. Chciałem na początku zrobić jak się robi zazwyczaj z zapieczonymi śrubami, czyli rozgrzać i prysnąć WD-40, ale odpada, bo są dość mocno zżarte i bym je po prostu rozerwał na pół. Myślałem, żeby trochę dłużej w elektrolizie potrzymać, to może się ruszy, tylko nwm, czy to ma sens, czy tylko zmarnuję czas.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elektroliza jest metodą bezstratną, zdrowy metal o ile jest zostanie. Nie dowiesz się tego dokąd nie zrobisz elektrolizy. Bez oczyszczenia i konserwacji szybciej lub wolniej korozja będzie postępować. Można nakładać różne specyfiki na rdzę, ale to leczenie syfa pudrem. Takie śruby jak opisujesz będą po elektrolizie całkowicie odtłuszczone. Można stosować kilka metod odkręcania. Można namoczyć w ropie, grzać czy ostukiwać. Ostukiwanie jest dość brutalne, kowadło młotek i mocno ostukiwać powodując jak najmniej deformacji i odbić młotka. Można miedzianym, prawie nie zostawia śladów na stali. Tym sposobem rozbierałem koła motocyklowe na prawdę mocno zjedzone. Trwało to kilka miesięcy, bo były na przemian moczone i ostukiwane, nie chciałem grzać aby nie zmienić struktury metalu, ani jednej szprychy nie urwałem.

Wojtek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information