Skocz do zawartości

Fort Beniaminów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
szukam dokumentacji historycznej dot. fortu w Beniaminowie - najchętniej jak najstarsze zdjęcia, szkice, rysunki.

Jestem w trakcie przygotowywania dyplomu mgr, którego tematem jest tenże obiekt. Chciałbym ustalić oryginalny wygląd fortu, sprzed wojennych i powojennych zniszczeń a nie wszystko widać na zdjęciach dostępnych w internecie i znalezionych przeze mnie publikacjach - np nie mam w ogóle informacji nt wyglądu kaponiery szyjowej, kaponier przeciwskarpowych czy tradytorów. Może ktoś z Was wie gdzie tego szukać lub czy w jakimś obiekcie zastosowano bliźniacze rozwiązania?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Poniżej zdjęcie lotnicze z 1944 z National Archives and Records Administration oraz przygotowywany przeze mnie plan fortu z zaznaczeniem obiektów, które obecnie są w ruinie lub nie istnieją, a których kształt chciałbym ustalić ?

 

 

archiwum nara 16-10-1944.jpg

podklad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W https://allegro.pl/oferta/stanislaw-alexandrowicz-fortyfikacja-tom-iv-7985020262 

jest rysunek "wysadzeniowy" kaponiery szyjowej fortu Dębę. Porównując schematy obu fortów i lata ich budowy, ta w Beniaminowe wyglądała  podobnie/tak samo Jeżeli jesteś odpowiednio zdeterminowany, skorzystaj z informacji z przypisu 3. i poszukaj informacji w Moskwie

CCF20190828_00000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "Twierdze i działania wojenne na ziemiach polskich w czasie I wś" są podane dwie sygnatury z zasobu Ruskij Gosudarstviennyj Woenno-Iistoriczeskij Archiv - RGWIA  dotyczące planów Beniaminowa.

f.349, op.12, d.8061 - ogólnie znany plan Fortu Beniaminów

f.349, op.12, d.8234 -. Nie wiem, jednak porównując numery planów zburzeń elementów fortów Zegrze i Dębę (dd.8263,8238,8241,8240) może on dotyczyć poszukiwanych przez Ciebie szczegółów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź z archiwum:

Архив  принимает запросы  при  наличии  полного  почтового  адреса  и 
фамилии- имени  на  языке  страны проживания.
Услуги  платные, оплатить  можно  ТОЛЬКО  В РУБЛЯХ.
Будет  составляться  договор  при  наличии  документов.  ПЕРЕПИСКА  ЗАЙМЕТ 
3-4  МЕСЯЦА.

Подумайте,  устраивает  Вас  это?

Zorientuję się czy opłaca mi się czekać 3-4 miesiące na te materiały, z tego co się orientowałem cena za udostępnienie nie jest bardzo wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kontakt z Przemkiem można złapać przez jego profil na Golden Line. Natomiast w archiwach w  Moskwie był on wiele lat temu, od tego czasu sporo się zmieniło w kwestii dostępu przez internet.

Daj znać czy ciągniesz temat w archiwach bo też chciałem podobne materiały zdobyć ale dotyczące Dębego, może połączymy siły. Na razie ja dostałem od nich odpowiedź, że archiwum oferuje swoje usługi tylko na obywateli Rosji i byłego ZSRR.

Jak zdobyłeś zdjęcia z NARA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie