Skocz do zawartości

Stara moneta z krzyżami


motopele

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w identyfikacji starej monety, prawdopodobnie miedziana, około 23 mm, z jednej strony pojedynczy krzyż z napisami na obwodzie, z drugiej również krzyż o podwójnym zarysie i napisy po obwodzie. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

IMG_20190709_143011.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

hammeredcoin4.thumb.jpg.e42106f5506407dd7dd02ac9b64d8429.jpg

Godzinę temu, Barbapapa napisał:

mam dwie propozycje:

1. ogólna - Google i hasło "jednostronny denar",

2. cytat i źródło

"Denar Princes Polonie był najliczniej bitą monetą Chrobrego. Typ ten znany jest w dwóch odmianach: poprawnej z poprawnym rysunkiem i napisem Princes Polonie jak również w odmianie zbarbaryzowanej (z pomylonymi napisami i podobnym rysunkiem). W odmianie zbarbaryzowanej wyróżniamy monety dwustronne i jednostronne (bite tylko jednym stemplem). Monet dwustronnych i zbarbaryzowanych znanych jest około 30 egzemplarzy i drugie tyle w tej samej odmianie stempla, ale wybite jednostronnie, awers lub rewers."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Denar_Princes_Polonie

 

skończyłem w tym temacie

 

powyższe w kontekście "domniemanej jednostronności" omawianego obiektu nic nie wniosło...

zamykanie oczu przez "kończenie" - hm...

---------------------

wracając do obiektu

rodzime monety miedziane - to późne rozwiązania

forma - przypomina denar krzyżowy - srebrny

np: 7wda_2.jpg

 

http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/7-Aukcja-WDA-MiM

-----------------

jak zwykle:

- waga?

- czy czasami nie przywieziony z zagranicy?

- czy to miedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moneta w stu procentach dwustronna, materiał na 99 miedź.. na sto nie przywieziona z zagranicy. Nie wiem czy to coś pomoże, ale w  każdym z trzech "pól" krzyża pojedynczego, inny znak, kropka, kółko, "ala gwiazdka", w czwartym zamazane, ewentualnie nic (takie przynajmniej ja mam wrażenie..) napisy łacina,  niestety nie potrafię ich rozkminić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie