Jump to content

Ameryka sprzeda Polsce supermyśliwce F-35


Recommended Posts

Najnowsze amerykańskie wielozadaniowe samoloty 5 generacji F-35 w naszym zasięgu?

Jak ujawniła agencja Reutera Stany Zjednoczone rozważają rozszerzenie sprzedaży najnowszych myśliwców F-35 produkowanych przez Lockheed Martin do pięciu kolejnych krajów, w tym Rumunii, Grecji, Hiszpanii i Polski. Tak miałoby wynikać z pisemnego raportu przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Obrony Mathiasa Wintera dla Izby Reprezentantów, do którego dotarła agencja Reutera.

W dokumencie Winter uzasadniał, że chodzi o wzmocnienie europejskich sojuszników w obliczu umacniającej się Rosji. Dodał, że oprócz czterech krajów europejskich, USA rozważają także sprzedaż myśliwców Singapurowi. Według agencji Reutera, zakup F-35 rozważa również kilka innych krajów, takich jak Finlandia, Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

PRIORYTETOWA INWESTYCJA

Najnowszy polski Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP (obowiązuje do 2026 r.) podpisany przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka w marcu tego roku wymienia pozyskanie samolotów bojowych 5. generacji jako pierwszoplanowe zadanie. Nowoczesne samoloty wielozadaniowe miałyby pilnie zastąpić zużyte i coraz bardziej awaryjne myśliwce rosyjskiej konstrukcji.

Zdaniem gen. Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego WP nowe supermyśliwce staną się prawdziwym orężem odstraszania bo nowa generacja maszyn będzie w stanie pokonywać nowoczesne systemy przeciwlotnicze wroga i razić cele nawet w silnie bronionych rejonach trudno dostępnych dziś dla klasycznych, starszych maszyn bojowych.

KONIECZNE PROCEDURY

W marcu minister Błaszczak nie odpowiedział wprost na pytanie, czy zamierzamy kupić amerykańskie samoloty F-35 produkowane przez Lockheed Martin ale eksperci nie mają wątpliwości , że to murowany faworyt wyścigu. Ich pozyskanie, jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rz” nie będzie jednak takie proste. MON przy tak ogromnej inwestycji musi wdrożyć formalne procedury konkursowe.

Z informacji przekazanych przez producenta - Lockheed Martin - gdyby jeszcze w tym roku udało się podjąć w Warszawie decyzję o zakupie amerykańskich supermaszyn cena za jeden F-35 Lightning II sięgałaby ok. 80 mln dol. Rozważając rzecz czysto teoretycznie dostawa pierwszych maszyn do Polski , po zawarciu kontraktu w 2020 r. byłaby możliwa najwcześniej w 2024 r. Według ustaleń „Rz” Siły Powietrzne RP mogą liczyć na zamówienie ok. 32 samolotów.

KLUB UŻYTKOWNIKÓW JSF

Do końca 2018 roku Lockheed Martin wykorzystując sieć poddostawców wyprodukował już 310 samolotów nazywanych na początkowym etapie produkcji Joint Strike Fighter. Trafiają one w pierwszej kolejności do sił powietrznych krajów partnerskich programu JSF - to 9 państw które zawarły specjalną umowę i włączyły się łańcucha kooperacji przemysłowej (USA, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, Turcja, Australia, Dania, Kanada, Norwegia). Akces do programu złożyły też nieco później Izrael, Japonia i Korea Południowa.

Polska do 2026 r. wyda na nowy sprzęt i inwestycje związane z modernizacją Sił Zbrojnych 185 mld zł .

http://www.rp.pl/Przemysl-Obronny/304059925-Ameryka-sprzeda-Polsce-supermysliwce-F-35.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information