Jump to content

Dużo szczątków żołnierzy z drugiej wojny światowej na budowie S5


Recommended Posts

http://nswiecie.pl/wiadomosci/55205,duzo-szczatek-zolnierzy-drugiej-wojny-drugiej-wojny-swiatowej-budowie-s5-jestesmy-zdziwieni

"Dużo szczątków żołnierzy z drugiej wojny światowej na budowie S5. „Jesteśmy zdziwieni”

– Jesteśmy zdziwieni, że natrafiamy na tak wiele szczątków żołnierzy rosyjskich – nie ukrywa Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia Pomost zajmującego się ekshumacjami żołnierzy niemieckich. – Nie spowolni to jednak prac

Jak wyjaśnia nam Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia Pomost, tuż po wojnie, do około roku 1950, Polacy zajmowali się lokalizacją, ekshumacją i przenosinami zwłok żołnierzy armii rosyjskiej. Jak domniemywa, prace te musiały być wykonywane dość niedbale, o czym świadczy znalezisko na placu budowy drogi ekspresowej S5.

Szczątki 14 wojskowych, ujawnione podczas prac, nadzór archeologiczny zgłosił wspomnianemu stowarzyszeniu Pomost. Grób znajdował się zaledwie kilka metrów od płotu nieistniejącej już leśniczówki Grabowiec (gmina Świecie, na północ od Sartowic). Organizacja, decyzją Instytutu Pamięci Narodowej, ma zgodę na ekshumację żołnierzy niemieckich. Niestety w przypadku podejmowania szczątek żołnierzy radzieckich, musi prosić o wydanie stosownego pozwolenia IPN.

– Kiedyś sprawami tymi zajmował się prokurator – wyjaśnia Tomasz Czabański, prezes Pomostu. Wtedy znacznie przyspieszało to sprawę. Tym bardziej, że przedstawiciele tej instytucji i tak byli obecni podczas podejmowania kości. – Teraz musimy poczekać 2-3 tygodnie, zanim załatwimy niezbędne formalności. To dość uciążliwe, bo mogliśmy sprawę zakończyć za pierwszym razem – Czabański dodaje, że żołnierze radzieccy będą chowani na cmentarzu wojskowym w okolicy, ale to prezes IPN wyda dyspozycję na którym. I to pewnie nie ostatnia wizyta Pomostu w okolicy, bowiem już ma sygnały o kolejnych stanowiskach gdzie mogą spoczywać polegli w II wojnie światowej niemieccy wojacy.

– W przypadku szczątek 10 osób, udało nam się ustalić, że to żołnierze niemieccy po rynsztunku. Praktycznie pełnym, charakterystycznym dla wojsk niemieckich, z zachowanymi guzikami. Zwłoki 4 pozostałych osób miały przy mundurach guziki z gwiazdą, stąd wniosek, że to wojsko rosyjskie – szef stowarzyszenia wyjaśnia, że tak duże nagromadzenie szczątek z czasów II wojny światowej, ujawnianych podczas prac przy S5 wynika z położenia przy Wiśle i mostach. – Tutaj wszystkie siły się koncentrowały, więc należy się spodziewać kumulacji osób pochowanych „po rowach” – nie ukrywa. Prezes Czabański dodaje także, że oczekiwanie na decyzję w sprawie szczątek radzieckich, nie opóźni prac przy budowie drogi. – W tej chwili na tym terenie nie są prowadzone żadne prace – informuje."

49209_b.jpg

49210_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

"Zwłoki 4 pozostałych osób miały przy mundurach guziki z gwiazdą, stąd wniosek, że to wojsko rosyjskie"

 

Ciekawa teoria... 

 

 

Żenujące jest to, że IPN trzyma łapy na niemieckich i ruskich umarlakach...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information