Skocz do zawartości

Baon Stołeczny 1936- 1939.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 10 months later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Fajny wątek i przegląd zdjęć. Muszę wtrącić swoje "3 grosze"  ? Odnośnie informacji w pierwszym poście -  fotografii Zmiany Legionowej BS nie ma zbyt wiele, bo zmiana ta z początku pełniła służbę w ograniczonym zakresie tylko częściowo odciążając liniowe pułki stołeczne, które dalej pełniły służbę reprezentacyjną ( posiadanie sztandaru). Natomiast Zmiana Legionowa BS  zaczyna już być na dobre widoczna w okresie czerwiec- wrzesień 1936 -  słynna już seria zdjęć ze Święta Morza w Warszawie 1936, powitanie Inspektora Sił Zbrojnych gen. Śmigłego-Rydza powracającego z Paryża wrzesień 1936. Uroczystości na Pl. Zamkowym w Warszawie ku czci Ks. Skargi wrzesień 1936, posterunek obchodzony przed GNŻ lato 1936  -  jak najbardziej z udziałem Zamiany Legionowej BS , gdzie do służby reprezentacyjne sztandar był.... użyczany przez liniowe stołeczne pułki piechoty ( zauważyłem 30 pp/36pp ). Fotografie te były już publikowane na FO w innych wątkach.

Z kolei bardzo ciekawa munduroznawczo fotografia w poście nr 2  przedstawiająca kompanię honorową Zmiany Górskiej BS asystującej podczas wizyty MSZ Rumunii została wykonana  w drugiej połowie listopada 1936. Ubiór podhalańczyków gdzie nie ma peleryn i kapeluszy lecz płaszcze, hełmy i tornistry jak w pozostałych formacjach piechoty nie jest związany z początkowym okresem słyzby tej zmiany lecz z rozkazami dotyczącymi okresów w roku używania specjalnych elementów ubioru jakimi były kapelusze i peleryny. Elementy te noszono w okresie 15.III-15.XI a w pełni okresu zimowego w wojsku między 15XI a 15 III nosić ich nie było wolno, stąd widzimy u Podhalan hełmy, płaszcze i tornistry - jak w zimowym ubiorze służbowym stosowanym w szykach zwartych we wszystkich formacjach piechoty. Zmiana Górska BS od początku swej służby  nosiła kapelusze i peleryny zawieszając ich noszenie zgodnie z obwiązującym rozkazem w tej sprawie na okres zimowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie w poście nr 5 przedstawia uczestników wycieczki 5 PSP do Warszawy w październiku 1936 roku. Uczestnikami wycieczki byli żołnierze pułku należący do Związku Szlachty Zagrodowej. Widać to miedzy innymi po typie umundurowania charakterystycznego dla podhalańskich pułków liniowych odbiegającego typem od umundurowania noszonego przez żołnierzy służących w Baonie Stołecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Kolegi Andrzeja...Strz. Stanisław Lejczak z 3 kompanii Baonu Stołecznego Wołyńsko- Podolskiego, wystawionej ze strzelców pułków 27 DP tj. 23, 24 i 50 pułków piechoty. Jego macierzystym  oddziałem był 23 PP, a więc prawdopodobnie 1 pluton 3 kompanii.

k bat stol2Lej 6c Stanisław Lejczak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 9 months later...
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie