Jump to content

Chicago: zmarł por. Wacław Wierzbicki - Sybirak, zasłużony weteran i działacz polonijny


Recommended Posts

W Stanach Zjednoczonych zmarł porucznik Wacław Wierzbicki, zasłużony weteran drugiej wojny światowej i działacz polonijny. Miał 96 lat, był jednym ostatnich żyjących żołnierzy armii generała Andersa. O jego śmierci poinformowało chicagowskie koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Wacław Wierzbicki urodził się w 1922 roku w Janowiczach, na kresach wschodnich. Po wybuchu wojny, w 1940 roku wraz z rodziną został zesłany na Syberię. W 1941 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, utworzonych na terenie ZSRR. Z armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy, walcząc pod Monte Cassino i wyzwalając Bolonię. - Nie zapomnę nigdy jego uścisku dłoni i wiary, że jego życie się spełniło - powiedział Polskiemu Radiu konsul Piotr Semeniuk, który w ostatnich dniach odwiedzał weterana w hospicjum na przedmieściach Chicago.

Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych, porucznik Wacław Wierzbicki działał jako polonijny społecznik i w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Przez sześć lat pełnił funkcję prezesa Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago. Uczestniczył też w działaniach Stowarzyszenia Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Był także fundatorem budowy kościoła katolickiego w Klecku, przedwojennym polskim mieście, obecnie na terenie Białorusi.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/chicago-zmarl-por-waclaw-wierzbicki-sybirak-zasluzony-weteran-i-dzialacz-polonijny/se2btr5
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information