Jump to content

Chicago: zmarł por. Wacław Wierzbicki - Sybirak, zasłużony weteran i działacz polonijny


Recommended Posts

W Stanach Zjednoczonych zmarł porucznik Wacław Wierzbicki, zasłużony weteran drugiej wojny światowej i działacz polonijny. Miał 96 lat, był jednym ostatnich żyjących żołnierzy armii generała Andersa. O jego śmierci poinformowało chicagowskie koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Wacław Wierzbicki urodził się w 1922 roku w Janowiczach, na kresach wschodnich. Po wybuchu wojny, w 1940 roku wraz z rodziną został zesłany na Syberię. W 1941 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych, utworzonych na terenie ZSRR. Z armią Andersa przeszedł cały szlak bojowy, walcząc pod Monte Cassino i wyzwalając Bolonię. - Nie zapomnę nigdy jego uścisku dłoni i wiary, że jego życie się spełniło - powiedział Polskiemu Radiu konsul Piotr Semeniuk, który w ostatnich dniach odwiedzał weterana w hospicjum na przedmieściach Chicago.

Po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych, porucznik Wacław Wierzbicki działał jako polonijny społecznik i w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Przez sześć lat pełnił funkcję prezesa Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki w Chicago. Uczestniczył też w działaniach Stowarzyszenia Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Był także fundatorem budowy kościoła katolickiego w Klecku, przedwojennym polskim mieście, obecnie na terenie Białorusi.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/chicago-zmarl-por-waclaw-wierzbicki-sybirak-zasluzony-weteran-i-dzialacz-polonijny/se2btr5
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information