Skocz do zawartości
  • 0
LesnyLudz

Stary tasak, nóż

Pytanie

• 0

Dzień dobry,
proszę o identyfikację tego noża.
Przedmiot znajomego (prawdopodobnie jego dziadka), był brudny i zardzewiały. Element kolekcji należącej do nieżyjącego krewnego, brat czy kuzyn tegoż dziadka. Prawdopodobnie z województwa śląskiego, brany przez właściciela za Michałka" ale mi do niego nie pasuje, inna rękojeść,inne nity. Bez sygnatur, druga strona płaska bez szlifów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

• 0
na nity i okładziny nie ma co patrzeć ,bo nie są oryginalne ,sam tasak mocno skrócony i zwężony ,Michałek miał wklęsłe zbrocze

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Kolego daj jeszcze foto rewersu i głowicy rękojeści. Naradzie przypomina samoróbkę w stylu masywnego noża do listów. Nity na rękojeści wyglądają na ozdobne a nie użytkowe. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0

Zdjęcia wedle życzenia,
kolega torba5 słusznie zauważa - wygląda na skrócony o czym może świadczyć niedopracowany czubek, nienaturalnie gruby. Czy zwężony, być może ale raczej dawno o czym świadczą równomierne wżery na krawędzi tnącej i grzbiecie. Obecnie jest długości przedramienia. Wpadł w moje łapska na drodze wymiany za część komputera z lat 80 ze wspomnianym znajomym generalnie mi zbędną, acz jestem ciekaw czy zamieniłem siekierkę na kijek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
To wygląda na smętne resztki michałka. Michałek był w stanie jakim był, a ktoś miał fantazję jaką miał i zrobił co mógł.
Wojtek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Dzięki za odpowiedź Cyrograf, czyli jeden grat za innego grata :) Choć ten po kolejnym doczyszczeniu znajdzie miejsce na półce obok starego stolika z Singera, drewnianych mis i innych tego typu bambetli. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
  • 0
Są zasadnicze różnice pomiędzy michałkiem a tym nożem. Inna klinga - chodzi o grubość, zupełnie inny jelec i głowica. Prawdopodobnie Michałek został przeszlifowany i dorobiono resztę, lub mamy do czynienia z próbą zrobienia coś w stylu noża austriackiego. Ale podsumowując fajny majcher.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi