Jump to content
Sign in to follow this  
HUBERTUS 1656

Archeolodzy odkopali pozostałości schronu w Wiązownie

Recommended Posts

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/odkopali-wojne-na-budowie/8tb0ttq


W całym artykule Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [GDDKiA] brakuje informacji czym są i jaką rolę pełniły widoczne na zdjęciach drewniane elementy odnalezione na pozycjach z lat 1915-1920, wymieniono to znalezisko wraz z innymi równie ciekawymi odnalezionymi kilka km na południe z lat 1940-1944 toteż powstał lekki bałagan i tekst nie tłumaczy na czym polega wyjątkowość znaleziska.
Otóż przedstawione na zdjęciu znalezisko to drewniane podstawy pod dwa schrony z blachy falistej o profilu H o wymiarach w przybliżeniu 4x2,9m każdy pełniące rolę ukrycia dla dwóch drużyn piechoty, walczącej w pobliskich okopach z okresu I wojny światowej,być może również wykorzystane do obrony Przedmościa przed Bolszewikami w sierpniu 1920 (choć mogły już być częściowo zasypane w tym okresie). Schrony pełniły rolę ukryć przed ostrzałem lekkiej artylerii oraz zapewniały zaplecze socjalne dla obsady odcinka. Schrony umieszczono równolegle do poprzedzających je okopów z wyjściami na zewnątrz,pomiędzy nimi wykonano drewniany łącznik komunikacyjny który umożliwiał ewakuacje w razie zasypania któregoś z wejść. Blaszany strop pokrywała ponad 2 metrowa warstwa ziemi w której umieszczono drewnianą warstwę detonacyjną mającą powodować wcześniejszy wybuch pocisku z dala o blaszanej konstrukcji stropu. Wyjścia ze schronów zaopatrzono w szalowane drewnem klatki schodowe które prowadziły o rowów dobiegowych łączących się po łuku z okopem strzeleckim na szczycie wydmy. Polecamy dobre opracowanie kolegi Franz Aufman dotyczące blachy falistej http://hauba.pl/blacha-falista-typu-h/Więcej szczegółów wkrótce.

Solidny kawał pozycji z lat 1915-1920 zachował się w tym terenie dzięki temu że pozycje Przedmościa z lat 1940-1944 Niemcy przesunęli o jakieś 700 metrów na pd w stosunku do wcześniejszych i prowadzone wówczas prace fortyfikacyjne nie zatarły pierwotnego założenia. https://www.facebook.com/gddkia/posts/2079997575386111


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 20:55 17-09-2018

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information