Jump to content
Sign in to follow this  
Weteran-39

Kartoteka Gestapo ujawniona.

Recommended Posts

Kartoteka Gestapo ujawniona

Archiwum Państwowe w Opolu udostępniło na portalu szukajwarchiwach.pl kartotekę niemieckiej tajnej policji państwowej – Gestapo. Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu powiedziała, że w opolskich zbiorach znajdują się tysiące dokumentów wytworzonych przez hitlerowską tajną policję Gestapo, która skrupulatnie zbierała wszystkie informacje dotyczące nie tylko organizacji polskich, ale i wszystkich aspektów życia osób podejrzewanych o propolskie sympatie.

Na specjalnych fiszkach pracownicy Gestapo odnotowywali każdy sygnał świadczący o kontaktach obywateli III Rzeszy z Polską. Są tu zarówno informacje o przynależności do Związku Polaków w Niemczech, uczestnictwie w pielgrzymkach do Częstochowy, a nawet skorzystaniu przez dzieci z zaproszenia do udziału w wypoczynku wakacyjnych w Polsce, jakie organizowała żona prezydenta Polski.

– powiedziała Starczewska-Wojnar.
Jak wynika z opracowań historyków z Instytutu Śląskiego w Opolu, źródłem informacji gestapowców często byli nauczyciele, członkowie niemieckich organizacji społecznych, w tym młodzieżowych, którzy dobrowolnie donosili na swoich sąsiadów podejrzewanych o kontakty z Polską lub Polakami. Żeby znaleźć się w kręgu zainteresowania Gestapo wystarczyło wzięcie kredytu w polskim banku.

Dane z kartoteki opolskiego Gestapo posłużyły do przygotowania list, na podstawie których w drugim tygodniu września 1939 roku, aresztowano wielu Polaków mieszkających w rejencji opolskiej. W ramach tzw. Septemberaktion aresztowano ponad trzystu działaczy polonijnych. Większość z nich została przewieziona do niemieckich obozów koncentracyjnych.

Ślady tych wydarzeń można obejrzeć na dostępnych w AP Opole mikrofilmach z ksiąg więziennych.Źródło: dzieje.pl 2018.09.15

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information