Jump to content
Sign in to follow this  
waldi169

Choć mur nie był zabytkowy, znajdował się na wpisanym do rejestru zabytków terenie Cmentarza Kamionkowskiego

Recommended Posts

Ceramiczne stacje drogi różańcowej przy kościele Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie zostały rozebrane. Taką decyzję zarządziła tamtejsza parafia za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków – informuje Gazeta Wyborcza".
Na tyłach kościoła Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej w Warszawie, od strony Jeziora Kamionkowskiego, w połowie lat 70. XX w. wbudowano w mur stacje drogi różańcowej wykonane z kolorowych ceramicznych płyt. Przedstawiały sceny z życia Jezusa i Najświętszej Maryi Panny. Stacje zaprojektowali cenieni artyści Krzysztof i Julian Heniszowie oraz Jan Misiak, wykorzystujący techniki malarskie do tworzenia dekoracji architektonicznych z barwnych płyt ceramicznych.
Okazuje się, że stacje decyzją proboszcza i za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków zostały jednak rozebrane, ponieważ – jak mówi jeden z wikarych kościoła – mur groził zawaleniem. – Stacje drogi różańcowej też były w rozsypce i nie będą zachowane. Taką decyzję podjął konserwator zabytków – powiedział.

Choć mur nie był zabytkowy, znajdował się na wpisanym do rejestru zabytków terenie Cmentarza Kamionkowskiego. Na jego rozbiórkę i wymianę na nowy musiał więc wydać zgodę konserwator.
Według Michała Krasuckiego, stołecznego konserwatora zabytków, stacje drogi różańcowej nie były w złym stanie. Ze względu na wartości artystyczne stacji drogi różańcowej wystąpiono więc do mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o doprecyzowanie zakresu ich ochrony.

W listopadzie ubiegłego roku kompetencje stołecznego konserwatora do wydawania decyzji dotyczących warszawskich zabytków przejął wojewódzki konserwator prof. Jakub Lewicki. W oświadczeniu przesłanym do Wyborczej" rzeczniczka Lewickiego napisała, że zgoda na rozbiórkę dotyczyła niezabytkowego ogrodzenia, a w przedstawionym przez parafię projekcie ie było informacji o sposobie postępowania z niezabytkową mozaiką".
kultura.onet.pl/wiadomosci/zniszczono-ceramiczne-stacje-drogi-rozancowej-w-warszawskim-kosciele/9jq6hzb

można?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że w wolnej Polsce" KK stać na to, aby w to miejsce wstawić stacje drogi różańcowej z kości słoniowej i złota.
Bo kto bogatemu zabroni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information