Skocz do zawartości

Choć mur nie był zabytkowy, znajdował się na wpisanym do rejestru zabytków terenie Cmentarza Kamionkowskiego


waldi169

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Ceramiczne stacje drogi różańcowej przy kościele Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie zostały rozebrane. Taką decyzję zarządziła tamtejsza parafia za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków – informuje Gazeta Wyborcza".
Na tyłach kościoła Matki Bożej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej w Warszawie, od strony Jeziora Kamionkowskiego, w połowie lat 70. XX w. wbudowano w mur stacje drogi różańcowej wykonane z kolorowych ceramicznych płyt. Przedstawiały sceny z życia Jezusa i Najświętszej Maryi Panny. Stacje zaprojektowali cenieni artyści Krzysztof i Julian Heniszowie oraz Jan Misiak, wykorzystujący techniki malarskie do tworzenia dekoracji architektonicznych z barwnych płyt ceramicznych.
Okazuje się, że stacje decyzją proboszcza i za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków zostały jednak rozebrane, ponieważ – jak mówi jeden z wikarych kościoła – mur groził zawaleniem. – Stacje drogi różańcowej też były w rozsypce i nie będą zachowane. Taką decyzję podjął konserwator zabytków – powiedział.

Choć mur nie był zabytkowy, znajdował się na wpisanym do rejestru zabytków terenie Cmentarza Kamionkowskiego. Na jego rozbiórkę i wymianę na nowy musiał więc wydać zgodę konserwator.
Według Michała Krasuckiego, stołecznego konserwatora zabytków, stacje drogi różańcowej nie były w złym stanie. Ze względu na wartości artystyczne stacji drogi różańcowej wystąpiono więc do mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków o doprecyzowanie zakresu ich ochrony.

W listopadzie ubiegłego roku kompetencje stołecznego konserwatora do wydawania decyzji dotyczących warszawskich zabytków przejął wojewódzki konserwator prof. Jakub Lewicki. W oświadczeniu przesłanym do Wyborczej" rzeczniczka Lewickiego napisała, że zgoda na rozbiórkę dotyczyła niezabytkowego ogrodzenia, a w przedstawionym przez parafię projekcie ie było informacji o sposobie postępowania z niezabytkową mozaiką".
kultura.onet.pl/wiadomosci/zniszczono-ceramiczne-stacje-drogi-rozancowej-w-warszawskim-kosciele/9jq6hzb

można?
Napisano
Myślę, że w wolnej Polsce" KK stać na to, aby w to miejsce wstawić stacje drogi różańcowej z kości słoniowej i złota.
Bo kto bogatemu zabroni...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie