Jump to content

Tadeusz Terlikowski nie żyje.


Recommended Posts

Tadeusz Terlikowski nie żyje. To lotnik-mechanik legendarnego Dywizjonu 303
Członek Dywizjonu 303, Tadeusz Terlikowski, zmarł w wieku 101 lat. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma odznaczeniami wojskowymi - poinformował Konsulat Generalny RP w Chicago.
Tadeusz Terlikowski zmarł w wieku 101 lat


Tadeusz Terlikowski urodził się 17 listopada 1917 r. w Bacewiczach koło Bobrujska (dzisiejsza Białoruś). W latach 1937-1939 służył w 13. Eskadrze I Pułku Lotniczego na Okęciu w Warszawie. We wrześniu 1939 r. walczył w obronie Polski. Następnie, po ewakuacji przez Rumunię i Bliski Wschód, zasilił szeregi 145. Polskiego Dywizjonu we francuskim Lyonie. Po kapitulacji Francji, przez Hiszpanię i Algierię, przedostał się do Szkocji.

Po ukończeniu szkoły mechaników w Blackpool trafił do Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W Dywizjonie 303 wziął udział w Bitwie o Anglię, a następnie w alianckiej inwazji na Normandię w czerwcu 1944 r.


@NSZChicago
Z przykrością informujemy, że dziś w Chicago na wieczną wartę w wieku 100 lat odszedł P. kpt. Tadeusz Terlikowski. Nasz Bohater był lotnikiem-mechanikiem w słynnym Dywizjonie 303. Wspaniały człowiek, do ostatnich dni zatroskany losami Ojczyzny. Był przyjacielem naszej organizacji

16:48 - 6 sie 2018

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information