Jump to content

Nie mogli wrócić na noc do domów, bo sąsiad przyniósł niewybuch


Recommended Posts

Ponad 70 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów w poniedziałek późnym wieczorem. Przez mężczyznę, który przyniósł niewybuch w pobliże posesji. Wojsko mogło go zabrać dopiero we wtorek rano.

To była długa noc dla mieszkańców ulicy Wilczej w Tczewie. W pobliżu dwóch bloków znaleziono pocisk – konieczna była ewakuacja ponad 70 osób. Musieli noc spędzić poza domem – część znalazła schronienie u rodziny lub znajomych, część w pobliskiej szkole, gdzie miasto zorganizowało noclegi.

- Ten pocisk został znaleziony jako element złomu. Mieszkaniec przyniósł go, najprawdopodobniej po to, żeby później sprzedać na złomie. Ta wersja będzie weryfikowana – powiedział nam podinsp. Artur Skuza, Komenda Powiatowa Policji w Tczewie. Sprawca zamieszania sam miał powiadomić służby o tym, że posiada niebezpieczny przedmiot.

Saperzy przyjadą rano"

- Akcja rozpoczęła się około godziny 20. Dostaliśmy zgłoszenie dotyczące niewybuchu. Musieliśmy ewakuować wszystkich w promieniu 50 metrów – informował st.asp. Jarosław Grądziel z Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

- Pocisk znajduje się między dwoma blokami. Leży na krześle w przydomowych ogródkach. To prawdopodobnie pocisk moździerzowy. Wybuch takiego pocisku mógłby stworzyć bardzo duże zagrożenie, nawet z uszkodzeniem konstrukcji domów – przekonywał Adam Zieliński, zastępca naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Tczewie. Dodał, że miasto wystawiło namiot dla mieszkańców, gdzie udzielane są im informacje i otaczani są oni opieką.

- Tylko dwie osoby skorzystały z opcji noclegów w szkole – mówi Julita Jakubowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Tczewie. Ośrodek nawiązał kontakt z 30 ewakuowanymi rodzinami. – Był niepokój, bo wśród ewakuowanych znajdowały się małe dzieci, które brały antybiotyki – dodała.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy wyrażali niepokój tym, jak i kiedy sytuacja zostanie rozwiązana. Zabranie niewybuchu zaplanowano na 10 rano we wtorek. Na miejscu mają zjawić się saperzy z jednostki w Elblągu.

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/tczew-nie-mogli-wrocic-na-noc-do-domow-sasiad-znalazl-niewybuch,854337.html
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information