Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Sign in to follow this  
les05

Koniec myśliwca piątej generacji Su-57

Recommended Posts

Jest zbyt dobry, by go produkować. Tak samo wkrótce skończą T-14 Armata, Kurganiec-25 i inne cuda ruskiej techniki i z tego samego powodu.

http://www.konflikty.pl/aktualnosci/wiadomosci/co-dalej-z-su-57/

W telewizyjnym wywiadzie rosyjski wiceminister obrony Jurij Borisow zapowiedział, że myśliwiec piątej generacji Su-57 nie wejdzie do produkcji seryjnej. Oznacza to postawienie całego programu pod znakiem zapytania.

Argumentacja przedstawiona przez Borisowa była pokrętna i pełna sprzeczności. Su-57 ma być jednym z najlepszych myśliwców świata, który na dodatek sprawdził się w Syrii. Jednocześnie jego produkcja seryjna ma być pozbawiona sensu. – To nasz as w rękawie, którego zawsze możemy zagrać jeżeli samoloty poprzednich generacji zaczną pod względem możliwości odstawać od porównywalnych samolotów przodujących państw świata – podsumował wiceminister.

Produkcja Su-57 ma ograniczyć się do dwunastu maszyn serii przedprodukcyjnej, na która umowy ciągle jeszcze nie podpisano. Rosyjskie lotnictwo posiada obecnie dziesięć prototypów, wykorzystywanych do testów. Pierwsze dwa Su-57 mają wejść do służby w 2019 roku.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Podobnie jak inne myśliwce piątej generacji Su-57 notuje liczne opóźnienia i wzrost kosztów. Największym problemem mają być przedłużające się prace nad docelowym silnikiem obiekt 30. Kolejny problem to wyschnięcie źródła pieniędzy jakim była współpraca z Indiami. Zrażone przedłużaniem się prac, rosnącymi kosztami oraz ignorowaniem indyjskich wymagań, Nowe Delhi zawiesiło swój udział w programie.

Równocześnie szanse eksportowe Su-57 są słabo oceniane i to pomimo ceny jednostkowej szacowanej na 40-45 milionów dolarów, czyli ponad połowę mniej niż F-35A. Jedynym oprócz Indii państwem, które wyraziło zainteresowanie rosyjskim myśliwcem piątej generacji była Turcja, ale w bardzo nieoficjalnej formie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information