Jump to content
Sign in to follow this  
matrix14xxx

Bomba we Włoszech

Recommended Posts

Sądząc po tym co napisali w tej wiadomości (że to bomba brytyjska) może tu chodzić o chemiczny zapalnik czasowy No.35 lub No.37. Działały one na zasadzie rozpuszczania celuloidowej podkładki blokującej iglicę mechanizmu uderzeniowego przez roztwór acetonu. 144 h to maksymalny czas zwłoki. No.35 mógł być stosowany jako czołowy lub denny, No.37 - denny. No.37 mógł mieć element nieusuwalności (i zwykle miał, eksplodował przy próbie wykręcenia) No.35 nie.


Moje przemyślenia są takie:

1). Nie należy przywiązywać się zbytnio do tych 144 h. Jak zawsze przy zapalniku chemicznym czas zwłoki jest silnie uzależniony od temperatury. Większość reakcji chemicznych przyspiesza ze wzrostem temperatury i spowalnia przy jej spadku.


2). Mam wrażenie, że tego rodzaju zapalniki są już dzisiaj ekstremalnie niebezpieczne z uwagi na degradację tej celuloidowej podkładki, która może już teraz rozlecieć się ze starości od najlżejszego bodźca, albo i sama z siebie. Wskazują na to zdarzenia w ostatnich latach w Niemczech - detonacje przy próbie bezpiecznego wysadzenia (deflagracji), detonacje podczas oględzin bomby, detonacje od drgań gruntu podczas prac budowlanych np. młotem pneumatycznym.


3). Nie dotyczy to tylko bomb brytyjskich, Amerykanie używali zapalnika chemicznego o analogicznej zasadzie działania i funkcjonalności oznaczonego M123 (M124, M125 - wersje dostosowane do bomb różnej wielkości). Więc ichnich niewybuchów też to dotyczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information