Skocz do zawartości

Zmarł pułkownik Bolesław Kowalski, jeden z ostatnich uczestników Kampanii Wrześniowej


Rekomendowane odpowiedzi

Zmarł pułkownik Bolesław Kowalski, pseudonim Wicher". Był jednym z ostatnich uczestników Kampanii Wrześniowej, żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie" generała Franciszka Kleeberga. Miał 101 lat.

Wczoraj zmarł w wieku 101 lat płk Bolesław Kowalski. Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Września 1939, Kleberczyk, żołnierz ZWZ-AK, ciężko ranny w akcji "Burza. Ukrywał się przed NKWD. Był szykanowany w PRL. Cześć Jego pamięci!" - napisał w sobotę na Twiterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Przyjął pseudonim Wicher" Bolesław Kowalski urodził się 24 stycznia 1917 roku we wsi Olbięcin pod Kraśnikiem. W wieku 14 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego. Służbę wojskową rozpoczął w 1938 r. - służył w 9. Pułku Artylerii Lekkiej. Kowalski był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Brał udział w Kampanii Wrześniowej, uczestniczył w walkach pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską, gdzie został ranny i dostał się do niewoli niemieckiej, z której następnie zbiegł.
W listopadzie 1939 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, gdzie przyjął pseudonim Wicher". Potem był żołnierzem Armii Krajowej. Walczył również w Akcji Burza, jako żołnierz w składzie 10. kompanii 8 pułku piechoty AK w Lasach Gościeradowskich. Podczas walk został ciężko ranny.

Po wojnie prowadził własną kuźnię, był prześladowany przez władze komunistyczne, działał w ruchu kombatanckim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wychował dwóch synów i córkę, doczekał się wnuków i prawnuków.
W 2017 został awansowany do stopnia pułkownika. W styczniu ubiegłego roku podczas uroczystości z okazji setnych urodzin weterana, szef urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył jubilatowi w prezencie szablę oficerską. Kowalski otrzymał wtedy też odznakę asłużony dla Województwa Lubelskiego", oraz medale wojewody lubelskiego i prezydenta Lublina.

Kowalski mówił wtedy, że największa radością dla niego jest życie w wolnej Polsce. - Nigdy nie myślałem, że mnie spotkają takie zaszczyty. Nie o ordery, tylko o wolną Polskę walczyliśmy. Cieszę się, że odejdę na wieczną wartę w wolnej Polsce. Nie przypuszczałem, że Niemcy tak szybko przegrają, i że Związek Radziecki się rozpadnie, a jednak dożyłem tego - powiedział. Płk Kowalski zmarł 2 marca, w wieku 101 lat.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/w-wieku-101-lat-zmarl-pulkownik-boleslaw-kowalski-pseudonim-wicher,819519.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie