bodziu000000 Napisano 21 Grudzień 2017 Autor Napisano 21 Grudzień 2017 http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wrak-zaginionego-okretu-podwodnego-odnaleziony-udalo-sie-to-,nId,2480748Wrak zaginionego okrętu podwodnego odnaleziony. Udało się to po 103 latachNajwiększa zagadka australijskiej marynarki wojennej rozwiązana. Po 103 latach od zaginięcia udało się zlokalizować na dnie morskim okręt podwodny z I wojny światowej. Na jego pokładzie było 35 członków załogi: Australijczycy i Brytyjczycy. AE1 zaginął we wrześniu 1914 roku zaledwie po siedmiu miesiącach służby.Los okrętu HMAS AE1 był jedną z najtrudniejszych łamigłówek dla australijskiej marynarki wojennej. 800-tonowy okręt podwodny był w służbie od siedmiu miesięcy. Został wysłany z Sydney do Nowej Gwinei, która wówczas była pod niemiecką okupacją. Miał wziąć udział w odbiciu kolonii, jednak 14 września 1914 roku stracono kontakt z załogą.Od początku zakładano, że AE1 nie padł ofiarą działań wojennych, gdyż jedynym niemieckim statkiem znajdującym się w pobliżu był niewielki statek badawczy. Mieszkańcy wysp wokół Nowej Gwinei mieli widzieć "potwora lub, jak to określali, "diabelską rybę, która wypłynęła i szybko zniknęła z powrotem w otchłani morskiej.Od momentu zaginięcia okrętu wielokrotnie podejmowano próby jego odnalezienia. Udało się to dopiero teraz, po 103 latach. To jedno z najważniejszych odkryć morskiej historii Australii - oświadczyła minister obrony Australii Marise Payne.AE1 był pierwszym sprzymierzonym okrętem podwodnym, który został utracony podczas pierwszej wojny światowej. Był to też pierwszy stracony okręt w historii Royal Australian Navy.Payne przekazała, że rząd rozpoczął próby skontaktowania się z potomkami załogi: Wierzę, że przyniesie to spokój ducha rodzinie i potomkom załogi, którzy stracili życie na pokładzie okrętu."
vipiusz Napisano 22 Grudzień 2017 Napisano 22 Grudzień 2017 Orła nie znajdą nigdy, bo szukają na Morzu Północnym, a wszystko wskazuje na to, ze jest gdzieś w kanale La Manche - wg dokumentów, na które powoływał się Wołoszański.
bodziu000000 Napisano 27 Kwiecień 2018 Autor Napisano 27 Kwiecień 2018 http://www.youtube.com/watch?v=gXkpymUMKVI
predi888 Napisano 27 Kwiecień 2018 Napisano 27 Kwiecień 2018 ciekawe co go zatopiło,na filmie widać jakby coś go staranowało
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.