Skocz do zawartości
les05

Fragmenty U-bootów z Gdańska trafią do Twierdzy Wisłoujście

Rekomendowane odpowiedzi

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przenosi na Teren Twierdzy Wisłoujście cztery fragmenty sekcji niemieckiego u-boota serii VII. Zabytki zostały odnalezione na terenie Stoczni Gdańskiej w marcu 2016 r. Będzie można je zobaczyć od 31 października 2017 r. przy budynku magazynowym naprzeciwko placu parkingowego.

Na odnalezione cztery fragmenty niemieckiego U-boota serii VII składają się dwie bliźniacze sekcje: przedrufowa oraz przeddziobowa. Jest to niezwykle cenne znalezisko. Po 1945 r. niemalże wszystkie fragmenty konstrukcyjne wywieziono do Związku Radzieckiego z wyjątkiem kilku, które później użyto jako materiał do konstrukcji schronów i pomieszczeń magazynowych na terenie Stoczni Gdańskiej. Elementy, przypadkowo odkryte w grudniu 2015 r., zostały poddane konserwacji, a następnie przechowywano je na terenie stoczni. 30 października 2017 r. pozostałości okrętów podwodnych zostaną usadowione na terenie Twierdzy Wisłoujście.

- Dobrze, że pozostałości U-boota z Gdańska trafią w końcu na Twierdzę na Wisłoujście. W naszym zamierzeniu gdańska fortyfikacja oraz okalający ją teren mają opowiadać także o morskim dziedzictwie naszego miasta. Właśnie w tym kierunku planujemy przekształcać teren Szańca Wschodniego. Fragmenty U-boota to tylko element większej, planowanej narracji obejmującej ścieżki zwiedzania poza terenem samego fortu Carre – deklaruje Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Zabytki zostaną usadowione na terenie przylegającym starego budynku magazynowego, który należał wcześniej do Uniwersytetu Gdańskiego, a obecnie do Gminy Miasta Gdańska. Docelowo działka, na której się znajduje ma trafić pod zarząd Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
http://strefahistorii.pl/article/5379-fragmenty-u-bootow-z-gdanska-trafia-na-twierdze-wisloujscie-co-dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie