Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Elbląg niechciana pamiątka z czasów II wojny światowej

Recommended Posts

Choć od wojny minęły dziesiątki lat, historia nadal daje o sobie znać. Przekonał się o tym rolnik z Rzecznej pod Elblągiem, który podczas prac polowych znalazł pocisk. Po przybyciu na miejsce policji i saperów okazało się, że ziemia skrywa znacznie więcej pamiątek".


Poszukiwacze skarbów" z czasów II wojny światowej wciąż odnajdują zaskakujące relikty. Dość wspomnieć o zasypanej piwnicy w Kostrzynie nad Odrą, do której udało się dostać członkom stowarzyszenia Perkun, odkrywając, że przez 70 laty był to niemiecki schron przystosowany na kuchnię. Dla zawodowców odkrycie to zazwyczaj nie początek, ale finał długich poszukiwań. Tym większe zdziwienie budzą historie jak ta sprzed kilku dni, której bohaterem jest mieszkaniec małej miejscowości w woj. warmińsko-mazurskim. Podczas zwykłych prac w polu mężczyzna trafił na niewybuch, który – jak się okazało – zaprowadził specjalistów do całego arsenału" amunicji.

Ostatecznie żołnierze na miejscu zabezpieczyli 197 obiektów: bomb lotniczych, pocisków, zapalników i pocisk rakietowy. Znalezisko zostało zabrany na poligon, gdzie zostanie zneutralizowane. Specjaliści przypominają, że takie pozostałości po wojnie – mimo upływu lat – mogą wciąż być piekielnie niebezpieczne. Pod wpływem zmian temperatury, np. po wyciągnięciu z ziemi, czy po nagłym przemieszczeniu wciąż mogą eksplodować. Dlatego bardzo ważne jest, aby każdy znaleziony niewybuch natychmiast zgłosić na policję, teren oznaczyć i w żadnym przypadku nie zabierać się za samodzielne wydobywanie bomb czy pocisków.

http://turystyka.wp.pl/elblag-niechciana-pamiatka-z-czasow-ii-wojny-swiatowej-6134147444680833a


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Hebda 20:53 16-06-2017

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information