Jump to content
Sign in to follow this  
grzeb

Bomba koło Lipki!

Recommended Posts

Niewybuch ważący 400-500 kg znaleźli drogowcy pracujący przy trasie 188. Bomba przeciwpancerna znajdowała się około półtora kilometra od Lipki.Na miejsce wezwana została policja oraz straż pożarna z OSP Lipka, która zabezpieczała teren zdarzenia. Na miejsce przybył także Patrol Saperski ze Złocieńca, który bezpiecznie usunął niewybuch.

http://zlotowskie.pl/artykul/bomba-kolo-lipki


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 13:31 12-05-2017

Share this post


Link to post
Share on other sites
Właśnie, też mam wątpliwości - skąd tam bomba przeciwpancerna? Takie duże pepance służyły do atakowania okrętów wojennych albo jakichś żelbetowych fortyfikacji. Lipka nie leży nad morzem, a o żadnych fortyfikacjach tamtejszych nie słyszałem.

Po drugie zaś to niemal na pewno bomba niemiecka. Nie ma zapalnika dennego, czołowego też nie widać. Tylko Niemcy na wielką skalę (niemal we wszystkich bombach czasów II wojny) stosowali zapalniki boczne. Jednak ich pepance o tym wagomiarze wyglądały inaczej. PC 500 miała korpus o kroplowym kształcie, nie cylindryczny jak na zdjęciu, a PD 500 owszem była bardziej cylindryczna ale znacznie bardziej wydłużona, no i była jednym z tych nielicznych przypadków że i Niemcy zastosowali zapalnik denny.

Powiedziałbym że to burząca bomba SC 500, ewentualnie grubościenna SD 500A (bo tak w ogóle większość wersji SD 500 miała kroplowy korpus). SD faktycznie miały podwyższoną zdolność wnikania w przeszkody, ale pepancem bym tego nie nazwał - nie miały aż tak grubych ścian, ładunek stanowił ze 30% masy, w pepancach raczej jest tak poniżej 20.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information