Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf nie żyje

Recommended Posts

Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf nie żyje. Bohater powstania warszawskiego miał 96 lat

Generał Janusz Brochwicz-Lewiński był żołnierzem batalionu AK Parasol" i dowódcą legendarnej grupy szturmowej, która broniła Pałacyku Michla na Woli. O jego śmierci poinformował prezydent Duda.

- Był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, człowiekiem honoru, wielkim patriotą - mówi o zmarłym p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk - Do końca swych dni starał się zaszczepić w młodym pokoleniu - wśród oficerów, żołnierzy, harcerzy i strzelców - wartości, które znaczyły Jego drogę życiową. Zawsze podkreślał, że patriotyzm należy pojmować w kategorii bezinteresownej służby Rzeczypospolitej.

Gen. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. W czasie powstania warszawskiego walczył w batalionie Parasol". Generał dowodził także legendarną grupą szturmową, która broniła Pałacyku Michla na Woli - budynek stanowił pierwszą linię obrony polskich oddziałów w pierwszych dniach powstania warszawskiego na Woli.

Wkraczające 4 sierpnia 1944 r. formacje SS musiały pokonać stacjonujące tam grupy powstańcze, ponieważ obszar stanowił ważny łącznik pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią lewobrzeżnej Warszawy. Powstańcy czterokrotnie odparli atak, jednak piąte natarcie, wsparte przez niemieckie czołgi, zmusiło Polaków do odwrotu.

W listopadzie 2015 roku gen. Brochwicz-Lewiński został odznaczony przez prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.Ta nagroda jest przyznawana za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu".

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21205857,janusz-brochwicz-lewinski-ps-gryf-nie-zyje-bohater-powstania.html#MTstream

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information