Jump to content
Sign in to follow this  
Leuthen

Amunicja, miny i granaty. Arsenał ukryty w lesie

Recommended Posts

akopany prawdopodobnie w latach 60. sprzęt wojskowy pochodził z czasów II wojny światowej. Zakopana była amunicja, miny czy granaty, a także hełmy. Część przedmiotów trafiła do lubuskich muzeów. Resztę zabrali saperzy.

Lubuscy policjanci otrzymali informację o zakopanym sprzęcie wojskowym w lesie w Gorzowie Wielkopolskim. - Dostaliśmy sygnał, że na terenie byłej jednostki wojskowej mogą być przedmioty militarne - mówi Maciej Kimet z Komendy Wojewódzkiej Policji.

Funkcjonariusze poprosili o pomoc żołnierzy z jednostki wojskowej w Stargardzie, która zajmuje się wykrywaniem i zabezpieczaniem materiałów wybuchowych. Na miejscu znaleźli przedmioty z czasów II wojny światowej. - Znaleźliśmy około 11 tysięcy sztuk amunicji, pięć min przeciwpancernych i cztery granaty ręczne. Oprócz tego wydobyliśmy ponad 200 hełmów niemieckich, kilka magazynków z taśmami do amunicji i nieco drobnego wyposażenia - informuje chor. Ireneusz Prokopczuk z 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów.

Ze względów bezpieczeństwa, amunicja została zniszczona. Znaczną część pozostałych przedmiotów przekazano do Muzeum Lubuskiego w Gorzowie oraz Muzeum Twierdzy Kostrzyn. - Przedmioty noszą ślady pobytu w ziemi. Podejrzewam, że sprzęt nie został zakopany bezpośrednio po wojnie. Uważam, że zostało to zrobione dopiero w latach 60. lub 70. - mówi chor. Prokopczuk. - Ktoś pewnie czyścił magazyny, nie wiedział co z nimi zrobić i zostało to wrzucone do starej szczeliny przeciwlotniczej, a następnie zasypane - dodaje. Ze względu na lokalizację przedmiotów oraz fakt, że przedmioty były bez zapalników, nie było konieczności ewakuacji mieszkańców."


http://www.tvn24.pl/gorzow-wielkopolski-sprzet-z-ii-wojny-swiatowej-zakopany-w-lesie,701770,s.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kij tam te garnki, - populares, wrażenie może jedynie robić ich liczba w jednym miejscu.

Na jednym ze zdjęć wypatrzyłem za to rzadki korpus ręcznej miny magnetycznej w wersji ćwiczebnej (3,5 kg Hafthohlladung Üb) wykonanej na bazie półproduktu głowicy do Panzerfausta. Jako iż to znalezisko w 100% bezpieczne rozumiem iż również trafiło do muzeum? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information