Jump to content
Sign in to follow this  
Czlowieksniegu

Dolny Śląsk odkryto osadę sprzed 2 tys. lat

Recommended Posts

Pozostałości dawnych budynków czy piec do wytopu żelaza - to tylko niektóre z ok. 270 obiektów, które zostały odnalezione pod Jaworem. Liczące ponad 1800 lat stanowisko archeologiczne to pozostałości wsi z okresu wpływów rzymskich.

Okrycia dokonano w czasie prac prowadzonych na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod Jaworem, 24-tysięcznym miastem na Dolnym Śląsku. W miejscu, w którym powstaje nowa fabryka Mercedesa (więcej na ten temat czytaj w serwisie WP Moto). Prace archeologów trwały przez kilka miesięcy - od momentu, gdy natrafiono na nieznane dotychczas badaczom pozostałości wioski sprzed kilkunastu wieków.

W trakcie eksplorowania terenu odkryto ponad 270 obiektów nieruchomych. Wśród nich były pozostałości budynków wzniesionych w technice słupowej, studnia o głębokości niemal 5 metrów, jamy gospodarcze, mielerze (obiekty do wypału węgla drzewnego), piec do wytopu żelaza, a także kilka grobów ciałopalnych.

- Być może odkryliśmy także tzw. ustrynę, czyli miejsce w którym dokonywano kremacji zmarłych - mówi archeolog Mariusz Łesiuk w rozmowie z TVN24. - Fakt, że przed wiekami ludzie pojawili się akurat w tej okolicy nie powinien dziwić. Wszystko dlatego, że w tym miejscu gleby są bardzo żyzne, a podstawą utrzymania ówczesnych mieszkańców była uprawa roli – dodaje ekspert. Podczas prac odnaleziono też zabytki ruchome - niemal 2 tys. pozostałości glinianych naczyń, które mają docelowo trafić do Muzeum Regionalnego w Jaworze.

Burmistrz Jawora, Emilian Bera, podkreśla, że badania nie spowolnią procesu inwestycyjnego, jakim jest budowa nowej fabryki.


http://turystyka.wp.pl/kat,1036541,title,Dolny-Slask-znaleziono-osade-sprzed-2-tys-lat,wid,18568531,wiadomosc.html?ticaid=11803e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information