Skocz do zawartości
Czlowieksniegu

Skarb w reklamówce. Ktoś podrzucił do muzeum zabytkowe naczynia

Rekomendowane odpowiedzi

Naczynia wykonane przez garncarki z kultury łużyckiej sprzed 2,7 tysięcy lat. Ktoś zostawił zabytek w reklamówce przy drzwiach muzeum.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu pochwaliło się niedawno, że kilka tygodni temu pracownicy placówki znaleźli przy wejściu do jednego z obiektów placówki pozostawioną reklamówkę. Było w niej siedem całych naczyń glinianych oraz część małego naczynia.

- Pracująca u nas pani archeolog potwierdziła, że są to zabytki archeologiczne i nie podlegają ustawie o rzeczach znalezionych, lecz ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Znalezisko zostało przez nas zgłoszone do wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu z wnioskiem o przekazanie nam naczyń w depozyt - mówi Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
- Niedawno otrzymaliśmy decyzję od konserwatora dotyczącą przekazania znaleziska do naszych zbiorów i dlatego teraz dopiero ujawniliśmy tę sprawę. Podrzucone do Starej Kopalni naczynia wykonane zostały około 2,7 tys. lat temu przez garncarki jednego z plemion kultury łużyckiej. Ludność tej kultury zamieszkiwała osady otwarte, w końcowym etapie także grody - osiedla obronne, jak Biskupin.

Do zbiorów Starej Kopalni trafiły: waza, misa, czerpaki (ówczesne garnuszki) i miniaturowe naczynia. Znalezisko będzie można zobaczyć na wystawie, która 16 września zainauguruje tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/dolny-slask/a/skarb-w-reklamowce-ktos-podrzucil-do-muzeum-zabytkowe-naczynia-zdjecia,10435872/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie