Skocz do zawartości
  • 0

Szabla


Mateusz Z

Pytanie

Napisano

Witam,
dostałem od babci taką szabelkę. Babcia twierdzi że jest to niemiecka szabla, znaleziona przez dzieci zaraz po wojnie. Wg. mnie to wojskowa broń miałaby chyba jakieś oznaczenia, napisy wyryte, więc jestem sceptycznie nastawiony do tej wersji. Ale chciałbym spytać się osób znających się na tym co to w końcu jest. Szabelka została wyczyszczona z nalotu, który na nią siadał i nosi ślady walki" - gęsto porysowana. Z góry dziękuję za pomoc.

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Jeśli nie ma żadnych oznaczeń, to trudno będzie o jednoznaczną identyfikację. Postaraj się jednak zrobić dobre zdjęcie rękojeści i podać wymiary - długość i szerokość samej głowni.
Napisano
Niestety arci nie sądzę, żeby dało się tak szybko udzielić odpowiedzi. Francuskie półszable były dość głęboko puncowane, a tutaj podobno nic nie ma. Taka broń występowała w wielu armiach, chociaż a oko" wydaje mi się, że proporcje są nieco inne.
Napisano
To nie jest pełna identyfikacja tylko nakierowanie w jakim kierunku powinien szukać.Wiele krajów kopiowało Francuskie tasaki więc bez wymiarów będzie ciężko coś więcej powiedzieć ja zasugerowałem się tylko rękojeścią.Zdrów
Napisano
http://www.wmfp.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=5103&start=0

Szukając informacji na temat pochodnych tego typu szabli trafiłem na taki wątek. Po przeczytaniu wydaje mi się, że posiadam pruską szablę(tasak).
Napisano

Nie wiem czemu, ale wcześniejszych moich odpowiedzi nie załadowało, więc próbuje jeszcze raz. Rękojeść wg. mnie identyczna jak w podanym linku(dzięki!), ale głownia to już chyba inne wymiary - długość to 57cm, szerokość przy rękojeści - 2,8cm, szerokość na reszcie długości - 2,3cm.

Napisano
Postów nie ładowało, bo musisz czekać na zatwierdzenie przez moderatora na początku kariery forumowej.

Głownia twojej broni nie pasuje do francuskich wyrobów - na pewno nie do tych z okresu I cesarstwa. Wtedy punce były regułą. Jeśli chodzi o kształt rękojeści oraz rozwiązania dotyczące głowni skłaniałbym się do wyrobów pruskich, chociaż długość głowni nie pasuje, ale znane są przypadki ich skracania. Sporo sił policyjnych różnych krajów używało podobnych z delikatniejszą głownią.
Bardzo podobny wraz z pochwą i bez punc znalazłem w necie
http://sprzedajemy.pl/oryginalny-tasak-pol-szabla-cesarz-napoleon-i,30406827
Również tutaj jest przykład produkcji pruskiej o podobnej głowni (ale dłuższej)
http://www.swordforum.com/forums/showthread.php?87436-Briquet-German-Manufacture
A tutaj różne rozwiązania głowni z tą samą rękojeścią
http://muzeumbroni.pl/data/storage/attachments/37544325f80ce08aede8a83f1203ff7a.jpg

Niestety w tym przypadku łatwiej jest wykluczyć model AN IX niż wskazać konkretny kraj i model

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie