Skocz do zawartości

Kamyczki w biżuterii


horzak

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Nie oszlifowany jak widac tylko kuleczka i na dodatek lekko zniekształcona .
Dziwny wydaje sie też ten drugi kamyk nawet nie wiem jak to nazwać.
A do jakiego specjalisty musiałbym sie z tym udać ?
Napisano
Czarny przypomina mi onyks ze względu na tłusty kolor. To drugie może być rubinem, chociaż kolor odpowiada odmianom niskiej jakości. Widywałem kiedyś takie szlify rubinu, chociaż obecnie już się takich nie wykonuje. Tyle słowem mojej amatorszczyzny, polecam kontakt ze specjalistą. :)
Napisano
Czarny to szklany guzik minus nóżka XIX/XX w. Czerwona kulka może być szklana, ale rubinu też nie można całkowicie wykluczyć.
Napisano
O czarnym tak myślałem po tym śladzie na jednej ze stron ze mógłby to być guzik tylko jakie mocowanie ....Ciekawe czy są jakieś przykłady takich guzików.
A czerwony nadal ciekawy.
Napisano
Horzak, jak będę miał chwilę czasu to wrzucę swój szklany guzik. Mój również nie ma uszka, ale widać jego resztki, które też było szklane. Pozdrawiam.
Napisano
Można się pobawić skalą Mohsa i na podstawie twardości zawęzić rodzaj minerału ale generalnie bez gemmologa będzie ciężko. Oprócz czerwonych korundów w starej biżuterii często były używane czeskie piropy (czyli krwistoczerwone granaty)
Napisano
aa..:) zapomniałem. jeśli rysuje bez problemu szybę to w skali twardości Mohsa ląduje to:
- na pewno nie jest szkłem (bo twardsze od szkła które ma ok 6,5-7)
- ląduje na wysokości ok 7-8 - czyli wpada w skale gdzie jest pirop ( ok 7,5) lub być może rubin (9).
Jeśli miałbyś kawałek kryształu zwykłego kwarcu lub jakiś mały granat (pirop ) to można się dalej bawic w dalsze określanie twardości:)
Ale uważaj, takie badanie może uszkodzi/ukruszyć oczko.
Napisano
Sprawdzałem czy rysuje . I rzeczywiście, chodź jest okrągły rysuje bardzo mocno i nawet nie trzeba dociskać tylko lekko dotknać .
Napisano
Jesli latwo to moze byc korund (czerwony-czyli rubin). Warto pojsc do kumatego jubilera albo gemmologa. Z ciekawostek- po wpjnie opracowano technologi produkcji syntetycznych rubinow itp dlatego przedwojenne" kamyczki sa w wiekszosci prawdziwe. Z mineralogicznym pozdrowieniem, and.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie